Nagroda jubileuszowa w podstawie wymiaru składek – 10 najczęstszych pytań płatników składek
Nagrody jubileuszowe wypłacane w związku ze stażem pracy są wyłączone z podstawy wymiaru składek, pod warunkiem że zasady ich przyznawania, określone w regulacjach płacowych, przewidują prawo do nabycia tych gratyfikacji nie częściej niż raz na 5 lat. W niektórych sytuacjach ze zwolnienia mogą skorzystać także płatnicy, którzy wypłacają jubileuszówkę swoim zatrudnionym w okresie krótszym niż 5-letni od daty nabycia poprzedniej nagrody.
Nagroda jubileuszowa jako obligatoryjny składnik wynagrodzenia przysługuje m.in. pracownikom urzędów państwowych, pracownikom samorządowym, pracownikom służby cywilnej, górnikom, nauczycielom, pracownikom transportu sanitarnego. W przypadku tych grup zawodowych prawo do nagrody jubileuszowej oraz zasady ustalania jej wysokości i terminy wypłat wynikają z pragmatyk służbowych. Nagrody jubileuszowe mogą być wypłacane także przez pracodawców z sektora prywatnego. Pracodawcy prywatni powinni uregulować prawo do nagród, jak również zasady ich obliczania i wypłaty, w wewnątrzzakładowych przepisach o wynagradzaniu, np. w regulaminie wynagradzania, regulaminie wypłaty nagród jubileuszowych, układzie zbiorowym pracy. Zamieszczenie prawa do nagrody jubileuszowej w przepisach o wynagradzaniu jest jednym z podstawowych warunków, które pozwalają na wyłączenie jej kwoty z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
PRZYKŁAD
Pracodawca zwyczajowo przyznaje długoletnim pracownikom premie nazywane nagrodami jubileuszowymi. Nagrody te są przyznawane pracownikowi po każdych kolejnych 5 latach pracy w tym zakładzie. Prawo do nagród nie wynika z obowiązujących u tego pracodawcy przepisów o wynagradzaniu, a wysokość wypłat jest uzależniona od uznania prezesa firmy, z uwzględnieniem osobistego wkładu pracownika w rozwój przedsiębiorstwa. W takim przypadku przyznawane nagrody są w istocie premiami uznaniowymi, a nie nagrodami jubileuszowymi w rozumieniu rozporządzenia składkowego. Nie mogą zatem zostać wyłączone z podstawy wymiaru składek.