Artykuł
Na jakich zasadach przedsiębiorcze matki mogą podejmować zatrudnienie w czasie sprawowania opieki nad dzieckiem
Kobiety, które urodziły dziecko, a także przedsiębiorcy-ojcowie, którzy sprawują opiekę nad małym dzieckiem, mogą pozostać aktywni zawodowo, nie tracąc z tego tytułu przysługującego im zasiłku macierzyńskiego. W razie łączenia sprawowania opieki nad dzieckiem z działalnością zarobkową trzeba zwrócić szczególną uwagę na zbiegi tytułów do ubezpieczeń, które mogą powstać w tym czasie. Obowiązek składkowy będzie bowiem kształtował się bardzo różnie – w zależności od tego, w jakiej formie jest podejmowane dodatkowe zatrudnienie w okresie sprawowania opieki nad dzieckiem.
Prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej stanowi tytuł do ubezpieczeń społecznych. Jeśli jednak przedsiębiorca jest dodatkowo zatrudniony na podstawie umowy o pracę, wówczas może zaoszczędzić na składkach ZUS.
Jakie składki z działalności opłaca przedsiębiorca zatrudniony na etacie
Osoba świadcząca pracę w ramach stosunku pracy, spełniająca jednocześnie warunki do objęcia obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu wykonywania działalności gospodarczej, jest obowiązkowo obejmowana tymi ubezpieczeniami wyłącznie z umowy o pracę, jeżeli wynagrodzenie otrzymywane od pracodawcy w przeliczeniu na okres miesiąca jest nie niższe niż kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2017 r.2000 zł ). W przeciwnym razieoba wymienione źródła przychodów są tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych.
A zatem przy zbiegu tytułów do ubezpieczeń – umowy o pracę i własnego biznesu – składki na ubezpieczenia społeczne obligatoryjnie muszą być odprowadzane jedynie ze stosunku pracy, jeżeli:
- w umowie o pracę jest zagwarantowane co najmniej minimalne wynagrodzenie,
- w razie braku zagwarantowania co najmniej minimalnego wynagrodzenia (co może mieć miejsce w przypadku pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy) – podstawa wymiaru składek z tytułu stosunku pracy, w przeliczeniu na okres miesiąca, wynosi co najmniej minimalne wynagrodzenie.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right