Komentarz do ustawy o CIT 2021 - Art. 20
I. Zakres przepisu
1
[Zakres przepisu] Przepisy ustawy przewidują generalnie dwa sposoby unikania podwójnego opodatkowania:
1) z zastosowaniem metody wyłączenia,
2) z zastosowaniem metody odliczenia.
Przy czym zasadą nadrzędną wynikającą z ustawy o CIT jest stosowanie metody odliczenia - chyba że z odrębnych regulacji umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania wynika prawo do zastosowania metody wyłączenia. Metoda wyłączenia została wskazana w art. 17 ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT. Komentowany przepis art. 20 dotyczy dwóch wariantów metody odliczenia (art. 20 ust. 1 i ust. 2) oraz możliwości zwolnienia dywidend z opodatkowania (art. 20 ust. 3).
Omawiany przepis dotyczy przypadków, w których polski podatnik uzyskuje dochody poza granicami kraju, od których został zapłacony zagraniczny podatek. Polski podatnik może w określonych w ustawie sytuacjach skorzystać z:
● mającej zastosowanie metody unikania podwójnego opodatkowania (tj. nadrzędnej metody proporcjonalnego odliczenia oraz odliczenia pośredniego, bądź metody wyłączenia) oraz
● zwolnienia z podatku dla określonych należności.
Podatek zapłacony za granicą może pomniejszyć wyłącznie podatek płacony w Polsce za rok uzyskania danego dochodu (od którego zapłacony został podatek za granicą). Nie ma przepisów pozwalających na odliczanie takiego podatku w kolejnych latach.
II. Metoda proporcjonalnego odliczenia [art. 20 ust. 1]
2
[Metoda proporcjonalnego odliczenia] Od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów polskiej spółki (uzyskanych w Polsce i za granicą) odlicza się podatek zapłacony w obcym państwie. Kwota tak obliczonego odliczenia nie może przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, który proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie. I tak na przykład w wypadku, gdy podatnik stosuje stawkę CIT w wysokości 19%, wyliczenie limitu, o którym mowa w omawianym przepisie, mogłoby nastąpić według wzoru:
L= 19% × B × (A/B),
gdzie:
L - limit odliczenia podatku zapłaconego za granicą od podatku od dochodu całkowitego,