Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

VAT 2019/2020. Komentarz - Art. 29a

I. Uwagi wstępne

[Zakres przedmiotowy] Komentowany artykuł określa ogólne zasady ustalania podstawy opodatkowania VAT, czyli wartości, od której podatek ten jest naliczany według właściwej dla danej czynności stawki tego podatku. Podstawa opodatkowania jest zatem jednym z dwóch czynników (obok stawki podatku) decydujących o wysokości VAT.

[Przepisy określające zasady ustalania podstawy opodatkowania] Przepisy art. 29a ustawy o VAT nie są jedynymi przepisami określającymi zasady ustalania podstawy opodatkowania. Zasady te określają również przepisy:

● art. 30a ustawy o VAT, tj. przepisy określające zasady ustalania podstawy opodatkowania w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,

● art. 30b ustawy o VAT, tj. przepisy określające zasady ustalania podstawy opodatkowania z tytułu importu usług,

● art. 30c ustawy o VAT, tj. przepisy określające przypadki, w których podstawy opodatkowania się nie ustala,

● art. 31a ustawy o VAT, tj. przepisy określające zasady przeliczania kwot wyrażonych w walutach obcych,

● art. 32 ustawy o VAT, tj. przepisy określające przypadki, gdy wysokość podstawy opodatkowania określa organ podatkowy,

● art. 119 i 120 ustawy o VAT, tj. przepisy określające przypadki, w których podstawą opodatkowania jest marża.

[Obrót] Komentowany artykuł zastąpił z dniem 1 stycznia 2014 r. art. 29 ustawy o VAT, który definiował podstawę opodatkowania jako obrót. W obecnie obowiązującym art. 29a ustawy o VAT o obrocie nie ma mowy.

Mimo to, w komentowanej ustawie oraz wydanych na jej podstawie przepisach wykonawczych, nadal znajdują się odwołania do pojęcia obrotu (zob. przykładowo art. 90 czy art. 138 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o VAT). Zważywszy, że w poprzednim stanie prawnym obrót stanowił, co do zasady, podstawę opodatkowania, należy uznać, że ilekroć przepisy VAT odwołują się do pojęcia obrotu, należy przez to rozumieć podstawę opodatkowania VAT. Przy czym niekoniecznie obrotem jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej. Przykładowo, w przypadku sprzedaży, dla której podstawą opodatkowania jest marża, za obrót uznać należy właśnie marżę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00