Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
local_library

Komentarz

Komentarz do VAT 2019 wyd. II - Art. 7

I. Uwagi wstępne

1

[Zakres przedmiotowy] Pierwszą z dwóch podstawowych czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jest odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju (zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Przepisy komentowanego artykułu wskazują, jakie czynności uznaje się za takie dostawy.

2

[Dwie grupy przepisów] Przepisy art. 7 ustawy o VAT można podzielić na dwie grupy. Z przepisów art. 7 ust. 1, 8 i 9 ustawy o VAT wynika, jakie czynności odpłatne uznaje się za dostawy towarów, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. Z kolei z przepisów art. 7 ust. 2-4 i 7 ustawy o VAT wynika, jakie czynności nieodpłatne uznaje się za dostawy towarów, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

3

[Wiążący charakter definicji] Pojęcia dostawy towarów nie można rozumieć w żaden inny sposób niż wynikający z przepisów art. 7 ustawy o VAT. W szczególności pojęcia dostawy towarów w rozumieniu VAT nie należy utożsamiać z ich sprzedażą w rozumieniu przepisów prawa cywilnego (mimo że najczęściej dostawom towarów w rozumieniu VAT towarzyszy zawieranie umów sprzedaży) ani z zawieraniem umów dostawy, o których mowa w art. 605 Kodeksu cywilnego (przez umowę dostawy dostawca zobowiązuje się do wytworzenia rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku oraz do ich dostarczenia częściami albo periodycznie, a odbiorca zobowiązuje się do odebrania tych rzeczy i do zapłacenia ceny).

II. Pojęcie dostawy towarów [art. 7 ust. 1]

4

[Warunki wystąpienia] Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (zob. art. 7 ust. 1 ustawy o VAT). Oznacza to, że dla wystąpienia dostawy towarów konieczne jest:

· istnienie towarów w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy o VAT (towarami tymi są przede wszystkim rzeczy oraz ich części, a ponadto wszelkie postaci energii; zob. komentarz do art. 2 ustawy o VAT), oraz

· przeniesienie prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel.

5

[Przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel] Przez dostawę towarów rozumie się każde przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Określony przepisami art. 7 ust. 1 pkt 1-7 ustawy o VAT katalog czynności uważanych za dostawę towarów ma charakter przykładowy. Jak przy tym orzekł NSA w wyroku z 24 stycznia 2012 r. (sygn. I FSK 574/11) pojęcie to:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00