Kodeks pracy 2017 z komentarzem - Dział IX. Zatrudnianie młodocianych
Definicja młodocianego
Młodocianym w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy jest osoba, która ukończyła 16 lat, ale nie przekroczyła 18 lat (art. 190 Kodeksu pracy).
W 2009 r. uchwalono zmianę do Kodeksu pracy, która w sposób odmienny definiuje pojęcie pracownika młodocianego. Zgodnie z tą regulacją pracownikiem młodocianym jest osoba, która ukończyła 15 lat, a nie przekroczyła 18 lat. Datę wejścia w życie tej nowelizacji ustalono dopiero na 1 września 2018 r.
W związku z reorganizacją struktury szkolnej od 1 września 2017 r. związaną m.in. z likwidacją gimnazjów i powrotem do ośmioletniej szkoły podstawowej od tej daty zostaną wprowadzone zmiany dostosowujące zatrudnianie pracowników młodocianych do nowych przepisów - ustawy Prawo oświatowe. Zamiast ukończenia gimnazjum warunkiem zatrudnienia tych osób będzie ukończenie ośmioletniej szkoły podstawowej.
Formy zatrudniania młodocianych
Pracowników młodocianych można zatrudniać w:
● celu przygotowania zawodowego, które odbywa się w formie nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy na stanowiskach robotniczych niewymagających nauki zawodu,
● innym celu niż przygotowanie zawodowe - przy pracach lekkich.
Umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego
Pracodawca, zawierając z pracownikiem młodocianym umowę o pracę, powinien zawrzeć w niej wszystkie elementy, które są wymagane przy umowie o pracę z pracownikiem dorosłym. Dodatkowo jest zobowiązany do określenia w treści takiej umowy:
● rodzaju przygotowania zawodowego (nauka zawodu lub przyuczenie do wykonywania określonej pracy),
● czasu trwania i miejsca odbywania przygotowania zawodowego,
● sposobu dokształcania teoretycznego.