Artykuł
Prawo restrukturyzacyjne - zakres obowiązywania układu
W poprzednim numerze "BIULETYNU głównego księgowego" opisaliśmy, na czym polega nowe prawo dotyczące restrukturyzacji, tj. postępowania układowego. Wynika ono z przepisów ustawy z 15 maja 2015 r. - Prawo restrukturyzacyjne, która weszła w życie 1 stycznia 2016 r. Nowe prawo ma zapewnić większą ochronę interesów wierzycieli poprzez zachowanie bytu gospodarczego dłużnika.
Układ, zgodnie z art. 150 Prawa restrukturyzacyjnego, obejmuje:
1) wierzytelności osobiste powstałe przed dniem otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego,
2) odsetki za okres od dnia otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego,
3) wierzytelności zależne od warunku, jeżeli warunek ziścił się w czasie wykonywania układu.
Wszystkie inne, niż wymienione wcześniej, wierzytelności nie mogą podlegać restrukturyzacji i zostać umieszczone w układzie. Oznacza to, że układ nie obejmuje:
1) wierzytelności alimentacyjnych oraz rent z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci oraz z tytułu zamiany uprawnień objętych treścią prawa dożywocia na dożywotnią rentę,
2) roszczeń o wydanie mienia i zaniechanie naruszania praw,
3) wierzytelności, za które dłużnik odpowiada w związku z nabyciem spadku po dniu otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego, po wejściu spadku do masy układowej lub sanacyjnej,
4) wierzytelności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez ubezpieczonego, których płatnikiem jest dłużnik.
UWAGA!
Wierzytelności wobec dłużnika wynikające z umowy wzajemnej, która nie została wykonana w całości lub części przed dniem otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego, są objęte układem:
● tylko w przypadku, gdy świadczenie drugiej strony (potencjalnego wierzyciela) jest świadczeniem podzielnym, i
● tylko w zakresie, w jakim druga strona spełniła świadczenie przed dniem otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego i nie otrzymała świadczenia wzajemnego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right