Odliczanie VAT przy nabywaniu usług organizacji szkoleń
Czynni podatnicy VAT nabywający usługi organizacji szkoleń są zainteresowani najczęściej odliczeniem podatku naliczonego z faktur dokumentujących świadczenie tych usług. Nie zawsze jest to możliwe. Prawo do odliczenia VAT od kupionych przez podatnika usług zależy od tego, czy przedmiotem zakupu była kompleksowa usługa czy odrębne i niezależne usługi. Jeśli bowiem podatnik nabywa odrębne i niezależne usługi, prawo do odliczenia VAT trzeba rozpatrzyć osobno dla każdej z nich. W takiej sytuacji nie odliczy VAT od zakupu usługi gastronomicznej czy noclegowej.
Zakres prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabywaniu usług organizacji szkoleń
Prawo do odliczenia przysługuje w zakresie, w jakim towary i usługi nabywane przez podatników są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Dla istnienia prawa do odliczenia podatku naliczonego nie jest przy tym konieczny bezpośredni związek między zakupami a wykonywanymi przez podatnika czynnościami opodatkowanymi. Może to być również związek pośredni, o ile dokonywane zakupy związane są bezpośrednio z działalnością opodatkowaną podatnika. Jak czytamy w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 29 marca 2011 r. (sygn. I FSK 571/10):
(...) koniecznym warunkiem odliczenia VAT jest istnienie związku pomiędzy zakupami a transakcją opodatkowaną. Jednakże nie zawsze związek ten musi być tego rodzaju, by można było przypisać bezpośrednio dany wydatek do konkretnej transakcji opodatkowanej. W przypadku bowiem tzw. kosztów ogólnych, które stanowią element cenotwórczy w działalności gospodarczej podatnika, wydatki na ten cel zachowują także bezpośredni związek z działalnością, a podatnik ma prawo do odliczenia VAT z tytułu tych zakupów w takim zakresie, w jakim działalność ogólna daje prawo do odliczenia VAT.