Aktualność
Ustalenie wysokości wynagrodzenia oraz innych świadczeń pracowniczych, a także sporządzanie listy płac często sprawiają kłopoty. Te problemy będą jeszcze większe po 1 stycznia 2022 r. w związku z wejściem w życie tzw. Polskiego Ładu. Składające się nań regulacje prawne wprowadzają bowiem rewolucyjne zmiany w zakresie naliczania podatku i składek ZUS, m.in. od wynagrodzeń.
Zmian jest tak wiele, że nawet doświadczeni specjaliści mają obawy, czy przygotują się do nich na czas. Ich prawidłowe wdrożenie wymaga pogłębionej analizy fachowych opracowań, ponieważ kumuluje się kilka obszernych nowelizacji przepisów - zarówno podatkowych, jak i z zakresu ubezpieczeń.
Przede wszystkim od 1 stycznia 2022 r. obowiązuje nowa skala podatkowa w podatku dochodowym od osób fizycznych. Podwyższono pierwszy próg podatkowy, roczną kwotę zmniejszającą podatek oraz roczną kwotę wolną od podatku. Równocześnie zlikwidowano odliczenie od podatku 7,75% składki zdrowotnej. Wprowadzono przy tym tzw. ulgę dla klasy średniej, która jest zupełnie nowym rozwiązaniem, w obecnym kształcie znacznie komplikującym płatnikom obliczanie miesięcznych zaliczek na podatek. Od 1 stycznia 2022 r. obowiązuje również więcej nowych zwolnień z podatku dochodowego - dla rodzin wielodzietnych czy pracujących emerytów.
Nie koniec jednak na tym. Jak co roku, od 1 stycznia 2022 r. wzrasta wynagrodzenie minimalne - zarówno dla pracowników, jak i osób pracujących na zlecenie. Z tego powodu wzrosły także inne świadczenia pracownicze zależne od płacy minimalnej.
Dlatego każdemu, kto w firmie odpowiada za rozliczenie podatków oraz wyliczenie wynagrodzeń i odprowadzenie należnych składek, polecamy publikację „Wynagrodzenia 2022. Rozliczanie płac w praktyce” autorstwa Izabeli Nowackiej.
Poradnik uwzględnia wspomniane zmiany i na przykładach pokazuje nowy sposób rozliczania wynagrodzeń pracowników, a także zleceniobiorców. Autorka - ekonomistka, od wielu lat zajmująca się tematyką wynagrodzeń i rozliczaniem płac - wyjaśnia kwestie związane z obliczaniem wynagrodzenia za okresy nieobecności, m.in. z powodu urlopu wypoczynkowego, zwolnień okolicznościowych czy niezdolności do pracy z powodu choroby i macierzyństwa. Omawia także zasady dokonywania potrąceń z wynagrodzenia za pracę oraz sporządzanie listy płac w różnych wariantach - zarówno dla pracowników, jak i zleceniobiorców.
To aktualne i praktyczne opracowanie pomoże w rozstrzyganiu wątpliwości związanych z ustalaniem wysokości wynagrodzenia oraz innych świadczeń pracowniczych po zmianach wprowadzonych przez Polski Ład. Zawiera przykładowe wzory list płac zarówno dla pracownika, jak i osoby niebędącej pracownikiem.
Jest to najlepsze wsparcie dla osób zajmujących się rozliczeniami płacowymi - kadrowych i księgowych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right