Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Aktualność

Dodatkowy urlop macierzyński - nowe uprawnienie dla pracowników

urlop macierzyński 2024 wniosek wzór ile trwa ile płatny podstawa prawnaurlop macierzyński 2024 wniosek wzór ile trwa ile płatny podstawa prawna

Dodatkowy urlop macierzyński dla pracowników-rodziców dzieci urodzonych przedwcześnie i wymagających dłuższego pobytu w szpitalu  – to nowe propozycje Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z których będą mogli skorzystać rodzice. Wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni w zależności od okresu hospitalizacji dziecka oraz tygodnia ciąży, w którym urodzi się dziecko lub masy urodzeniowej.

Urlopy dla rodziców - warunki udzielania >>>

Urlop rodzicielski 2024 - poradnik dla pracodawców >>>

Dodatkowy urlop macierzyński - dla kogo?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło założenia do projektu ustawy wydłużającej urlop macierzyński w sytuacji, gdy dziecko urodzi się jako wcześniak lub wymaga dłuższego pobytu w szpitalu.

Celem wprowadzenia dodatkowego urlopu macierzyńskiego jest rekompensata pracownikom – rodzicom braku możliwości przerwania urlopu macierzyńskiego do upływu 8 tygodni po porodzie oraz pomoc pracownikom –rodzicom dzieci ekstremalnie skrajnych wcześniaków urodzonych przed ukończeniem 28 tygodnia ciąży i z niską masą urodzeniową nie większą niż 1000 g.

Osoby nieubezpieczone, niepracujące korzystające ze świadczenia rodzicielskiego również skorzystają z zaproponowanych przez MRPiPS zmian. Prawo do świadczenia rodzicielskiego zostanie wydłużone odpowiednio o te same okresy wskazane w nowelizowanych przepisach Kodeksu pracy. Natomiast ustalenie prawa do wydłużenia okresu pobierania świadczenia rodzicielskiego, na analogicznych zasadach jak w Kodeksie pracy będzie następować jednorazowo na wniosek osoby uprawnionej.

Ważne

Dodatkowy urlop macierzyński trzeba będzie rozpocząć bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Urlop ten będzie udzielany fakultatywnie, na wniosek pracownika-rodzica.

Zasady dotyczące ochrony pracownika przed zwolnieniem będą takie same jak podczas korzystania z urlopu macierzyńskiego.

Zasiłek za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił 100% podstawy zasiłku.

Uprawnionymi do dodatkowego urlopu macierzyńskiego będą:

  • pracownicy-rodzice dzieci urodzonych przed ukończeniem 28 tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000g,
  • pracownicy-rodzice dzieci urodzonych po ukończeniu 28 tygodnia ciąży a przed ukończeniem 36 tygodnia ciąży i z masą urodzeniową większą niż 1000 g oraz
  • pracownicy-rodzice dzieci urodzonych po ukończeniu 36 tygodnia ciąży, których dziecko będzie wymagało hospitalizacji od 5 dnia od dnia porodu do upływu 8 tygodnia po porodzie. Wówczas dodatkowy urlop macierzyński będzie przysługiwał w wymiarze tygodnia dodatkowego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu w okresie od 5 dnia po porodzie do upływu 8 tygodnia po porodzie pod warunkiem, że pobyt dziecka w szpitalu będzie wynosił przynajmniej 2 kolejne dni w okresie od 5 do 28 dnia po porodzie.

Co istotne, urlop ma przysługiwać matkom lub ojcom, a także prawnym opiekunom, rodzicom zastępczym czy adopcyjnym.

Wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego

Ważne

Dodatkowy urlop macierzyński będzie przysługiwał w wymiarze tygodnia dodatkowego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu, a jego maksymalny wymiar będzie wynosił odpowiednio do 15 tygodni albo 8 tygodni.

Wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił dla:

  • pracowników-rodziców dzieci urodzonych przed ukończeniem 28 tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową nie większą niż 1000g dodatkowy urlop macierzyński będzie uzależniony od okresu hospitalizacji dziecka w wymiarze tygodnia dodatkowego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 15 tygodnia po porodzie – maksymalnie 15 tygodni,
  • pracowników-rodziców dziecka urodzonego po ukończeniu 28 tygodnia ciąży a przed ukończeniem 36. tygodnia ciąży i z masą urodzeniową większą niż 1000g w wymiarze tygodnia dodatkowego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8 tygodnia po porodzie – maksymalnie 8 tygodni,
  • pracowników-rodziców, których dziecko urodziło się po ukończeniu 36 tygodnia ciąży i będzie wymagało hospitalizacji od 5 dnia od dnia porodu do upływu 8 tygodnia po porodzie, dodatkowy urlop macierzyński będzie przysługiwał w wymiarze tygodnia dodatkowego urlopu macierzyńskiego za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu w okresie od 5 dnia po porodzie do upływu 8 tygodnia po porodzie pod warunkiem, że pobyt dziecka w szpitalu będzie wynosił przynajmniej 2 kolejne dni w okresie od 5 do 28 dnia po porodzie.

Aby pracownik mógł skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego dziecko będzie musiało być hospitalizowane w okresie od 5 do 28 dnia po porodzie przynajmniej przez 2 kolejne dni. Jeżeli hospitalizacja nastąpi 29 dnia od porodu, a dziecko wyszło ze szpitala po 3 dniach od porodu, pracownik nie będzie miał prawa do dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Przy ustalaniu wymiaru dodatkowego urlopu macierzyńskiego okresy pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8 tygodnia lub 15 tygodnia po porodzie będą się sumowały, a niepełny tydzień zostanie zaokrąglony w górę do pełnego tygodnia. Regulacja ta uwzględnia przerwy pomiędzy kolejnymi hospitalizacjami dziecka.

Dodatkowy urlop także dla nauczycieli i mundurowych

Ministerstwo poinformowało również, że z nowych uprawnień skorzystają również nauczyciele, żołnierze zawodowi oraz funkcjonariusze:

  • Służby Celno – Skarbowej, 
  • Policji, 
  • Straży Pożarnej, 
  • Służby Kontrwywiadu Wojskowego, 
  • Służby Wywiadu Wojskowego, 
  • Straży Granicznej, 
  • Służby Więziennej, 
  • Służby Ochrony Państwa,
  • Straży Marszałkowskiej,
  • Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
  • Agencji Wywiadu,
  • Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

W ustawach regulujących pragmatyki służbowe dodano przepisy dotyczące dodatkowego urlopu macierzyńskiego, obecnie uregulowaną już ochronę funkcjonariusza przed zwolnieniem ze służby, który korzysta z uprawnień rodzicielskich rozszerzono o dodatkowy urlop macierzyński oraz określono uposażenie za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wysokości 100% podstawy uposażenia. Ponadto, dostosowano przepisy wydłużające rolnikom zasiłek macierzyński wypłacany przez KRUS.

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Opracowanie: Katarzyna Bogucka

 

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy 2024

 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00