Artykuł
Opodatkowanie najmu
Decydując się na czerpanie zysków z najmu, warto zawczasu zastanowić się nad wyborem najkorzystniejszej formy jego opodatkowania. Przepisy pozwalają tutaj podatnikom na pewien wybór. Wiele zależy jednak od tego, czy najem prowadzony będzie w ramach działalności gospodarczej czy też poza nią, jako tzw. najem prywatny. W kolejnym "Temacie na zamówienie" przybliżamy podatkowe aspekty najmu nieruchomości. Uwagi przedstawione w artykule z pewnością ułatwią podatnikom wybór najkorzystniejszej dla nich formy opodatkowania przychodów (dochodów) z najmu.
Przemysław Mańko
Stan prawny na 23 sierpnia 2011 r.
Źródło przychodów
Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm., dalej "u.p.d.o.f.") w sposób wyraźny rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł. Stosownie do przepisów tej ustawy, odrębnymi źródłami przychodów są określone w art. 10 ust. 1 pkt 3 i 6 u.p.d.o.f.:
w pozarolnicza działalność gospodarcza,
w najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.
Najem stanowi więc odrębne od działalności gospodarczej źródło przychodu (art. 10 ust. 1 pkt 6 u.p.d.o.f.), choć może także istnieć najem, który prowadzony jest w ramach działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f.). Jednakże w przypadku, gdy przedmiotem najmu są składniki majątku związane z działalnością gospodarczą, albo najem jest przedmiotem tej działalności, wynajmowanie nieruchomości traktowane jest jako pozarolnicza działalność gospodarcza.
ZAPAMIĘTAJ
Najem dla celów podatkowych może być traktowany jako przychód z działalności gospodarczej lub jako odrębne źródło przychodów. Zasadniczo możliwość dokonania wyboru w tym zakresie przepisy pozostawiają wynajmującemu. Jednakże wybór ten jest ograniczony istnieniem związku pomiędzy wynajmowanym składnikiem majątkowym a prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą. Jeżeli wynajmowany składnik majątku związany jest z tą działalnością, przychód z jego wynajmu stanowi zawsze przychód z działalności gospodarczej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right