Jak jest przeprowadzana ocena okresowa pracownika samorządowego
Każdy pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym, podlega cyklicznej i obowiązkowej ocenie. W przeciwieństwie do służby cywilnej, gdzie pozytywna nota ma bezpośrednie przełożenie na możliwość awansu, w samorządzie nie ma ona takich konsekwencji. Dlatego procedura ta może być postrzegana jako formalność. Dodatkowo jej nieefektywność jest uzasadniana nieprecyzyjnym sformułowaniem przepisów, co w praktyce prowadzi do licznych problemów. Wyjaśniamy, co musi uregulować w zarządzeniu kierownik jednostki, aby jak najlepiej zorganizować system oceny pracowników.
Mechanizm ocen okresowych pracowników obejmuje większość pragmatyk zawodowych. Wchodzi w skład m.in. takich aktów prawnych, jak: ustawa o służbie cywilnej, ustawa o pracownikach urzędów państwowych, Karta nauczyciela oraz prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Procedurę ocen przewiduje również ustawa o pracownikach samo rządowych (dalej: u.p.s.). Ogólne zasady postępowania określa art. 27 u.p.s., natomiast szczegóły w zakresie danej jednostki ustala zarządzenie kierownika. Procedura ta jest wieloetapowa i w zależności od przypadku może różnić się ich liczbą, ponieważ nie zawsze kończy się wniesieniem odwołania.
Ramka 1
Procedura oceny okresowej
▶ KROK 1: Ocena okresowa na piśmie
Oceny dokonuje bezpośredni przełożony pracownika. Jej forma musi być pisemna. Elementy dokumentu (druku oceny) powinny być określone w zarządzeniu kierownika jednostki.
Ważne! Bezpośredniego przełożonego w przeprowadzeniu oceny pracownika nie może zastąpić inna osoba, nawet jeśli zajmuje ona stanowisko hierarchicznie wyższe.
▶ KROK 2: Niezwłoczne doręczenie oceny ocenianemu pracownikowi
Ocenę trzeba doręczyć pracownikowi za pomocą poczty lub osobiście przekazać w miejscu pracy.
Ważne! Doręczenie oceny okresowej pracownikowi jest obowiązkowe.
▶ KROK 3: Ewentualne odwołanie się przez pracownika
Pracownik ma prawo odwołać się od oceny w ciągu siedmiu dni od jej doręczenia. Odwołanie składa do kierownika jednostki. Powinien je wnieść w formie pisemnej.