aktualności
Kłopotliwa zmiana wysokości opłat dla byłych użytkowników wieczystych
Część samorządów waloryzująca opłaty za przekształcenie prawa wieczystego użytkowania gruntów w prawo własności nie jest pewna, czy stosuje w tym celu właściwy wskaźnik. Ustawodawca nie wskazał bowiem jednoznacznie metody
Wysoka inflacja sprawia, że część jednostek samorządu terytorialnego decyduje się na waloryzację tzw. opłaty przekształceniowej (czyli opłaty stosowanej przy przekształceniu prawa wieczystego użytkowania gruntów w prawo własności) [ramka].
1 stycznia 2019 r. prawo użytkowania wieczystego ustanowione na nieruchomościach gruntowych Skarbu Państwa oraz JST zabudowanych na cele mieszkaniowe z mocy prawa przekształciło się w prawo własności.
W dużym uproszczeniu w praktyce oznaczało to, że dotychczasowi użytkownicy tych gruntów stali się ich właścicielami, w zamian muszą jednak uiszczać – co do zasady przez 20 lat – opłatę przekształceniową na rzecz Skarbu Państwa albo jednostki samorządu terytorialnego. Osoby prywatne mogą jednorazowo zapłacić całą kwotę opłaty przekształceniowej lub wnioskować o wnoszenie opłaty przez inny okres.