Artykuł
Po 22 latach Kraków będzie miał nowego prezydenta. Kogo?
W kwietniu pod Wawelem zakończy się era prof. Jacka Majchrowskiego. Kto go zastąpi? Jaki ma pomysł na drugie co do wielkości miasto w Polsce? W najwyższym miejscu Krakowa, 102 metry nad ziemią, przepytaliśmy o to piątkę kluczowych kandydatów.
Na 26. piętro wieży Unity Centre – która przez 40 lat była Szkieletorem – redakcja DGP, wraz z kluczowymi organizacjami gospodarczymi i samorządami zawodów zaufania publicznego, zaprosiła ośmioro kandydatów. Ostatecznie na Gospodarczej Debacie Prezydenckiej w wypełnionej po brzegi sali z widokiem na Kraków i Tatry stawili się:
Łukasz Gibała – 46 lat, doktor nauk humanistycznych, miejski radny i przedsiębiorca, były poseł.
Andrzej Kulig – 61 lat, doktor habilitowany nauk prawnych, wykładowca akademicki, samorządowiec, od 2015 r. zastępca prezydenta Krakowa
Stanisław Mazur – 54 lata, politolog, doktor habilitowany nauk humanistycznych, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i jego rektor w obecnej kadencji
Aleksander Miszalski – 43 lata, przedsiębiorca, polityk i samorządowiec, poseł IX i X kadencji
Jerzy Muzyk – 60 lat, radca prawny, samorządowiec, II zastępca prezydenta Krakowa obecnej kadencji.
Udziału w debacie odmówił Rafał Komarewicz (poseł Trzeciej Drogi). Konrad Berkowicz (poseł Konfederacji) nie zareagował na zaproszenie, Łukasz Kmita (poseł PiS, b. wojewoda małopolski) odwołał przyjazd w ostatniej chwili.
Nowa era
Wiadomo, że któryś z kandydatów zastąpi prof. Jacka Majchrowskiego, urzędującego przy pl. Wszystkich Świętych od 2002 r. Gdy zaczynał, nie było smartfonów i mediów społecznościowych, a Polska nie należała do Unii Europejskiej. PKB na głowę wynosił w Krakowie (po uwzględnieniu siły nabywczej) 40 proc. średniej unijnej. Dziś przekracza 100 proc., a miasto jest nie tylko duchową i kulturalną stolicą Polski, lecz także jednym z najprężniejszych ośrodków gospodarczych w Europie, słynącym na świecie z nowoczesnych globalnych centrów biznesu i ośrodków rozwoju kluczowych technologii.