Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-10-08

wywiad

Polityka „X minus jeden”

Wielki system sankcji USA zarządzany jest przez kilkuset ludzi w Waszyngtonie. To profesjonaliści, ale potrzebujemy ich więcej, by lepiej egzekwować sankcje na Rosję – przekonuje Benjamin L. Schmitt, analityk waszyngtońskiego think tanku CEPA

Choć pojawiały się doniesienia, że Joe Biden jest o krok od udzielenia Ukrainie zgody na użycie pocisków dalekiego zasięgu do uderzenia głębiej w terytorium Rosji, to tak się jednak nie stało. Pan by się zgodził?

Benjamin L. Schmitt analityk waszyngtońskiego think tanku CEPA

Benjamin L. Schmitt analityk waszyngtońskiego think tanku CEPA

Tak, z wielu powodów. Przede wszystkim musimy pamiętać, że Ukraińcy zmagają się z atakami dalekiego zasięgu ze strony Rosji, które spowodowały humanitarny koszmar. Infrastruktura energetyczna była celem ataków przez ostatnie dwa lata, a szczególnie ostatnie sześć miesięcy. Widzimy teraz, że te ataki mają ogromny wpływ na system energetyczny Ukrainy, gdzie 80 proc. elektrowni cieplnych zostało zniszczonych. Trzecia zima tej wojny ma być w zamiarze Władimira Putina najgorsza, skala ataków na infrastrukturę cywilną jest największa. Tak więc, dla tych, którzy martwią się kosztami wspierania Ukrainy – znacznie tańsze jest zbudowanie systemu obrony powietrznej i pozwolenie Ukraińcom na atakowanie w głębi Rosji niż późniejsza odbudowa na skalę całego kraju. Koszty odbudowy systemu energetycznego są astronomiczne. Lepiej chronić go teraz. Nie tylko, by uniknąć katastrofy humanitarnej czy z oczywistych powodów moralnych, lecz także z punktu widzenia ekonomicznego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00