Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
Indeks tematyczny: interes prawny
    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 9 marca 2009 r., sygn. KIO/UZP 220/09

      Protest jest rodzajem sprzeciwu o funkcjach sygnalizacyjno - reklamacyjnych, prowadzić ma bowiem na bieżąco do korygowania ewentualnych uchybień popełnionych w toku postępowania przez Zamawiającego. Wykonawca ma obowiązek działania z należytą starannością jako podmiot ubiegający się o udzielenie

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 24 kwietnia 2009 r., sygn. KIO/UZP 461/09

      Wykazanie przez Odwołującego się interesu prawnego jest jego obowiązkiem przy korzystaniu z każdego środka ochrony prawnej. Charakter prawny wymienionej przesłanki oznacza, że jej niewykazanie przez wnoszącego środek ochrony prawnej skutkuje oddaleniem wniesionego środka ochrony prawnej, nawet

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 27 kwietnia 2009 r., sygn. KIO/UZP 474/09

      Jedynie uczestnik postępowania, tzn. podmiot, który ubiega się o przyznanie zamówienia oraz podejmuje działania zabezpieczające możliwość jego uzyskania, legitymuje się interesem prawnym w rozumieniu art. 179.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 21 maja 2009 r., sygn. KIO/UZP 590/09

      Zamawiający ma możliwość zatrzymania wadium tylko wówczas, gdy wykonawca na wezwanie zamawiającego w ogóle nie uzupełni dokumentu. Natomiast formalne uzupełnienie dokumentu, pomimo iż może on nie potwierdzać spełniania warunku udziału w postępowaniu, nie daje zamawiającemu prawnej możliwości zatrzymania wadium wraz z odsetkami na podstawie art.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 29 czerwca 2009 r., sygn. KIO/UZP 748/09

      Zamawiający każdorazowo winien oceniać jakie informacje oferent może zastrzec skutecznie, jako tajemnicę przedsiębiorstwa prawnie chronioną - w zakresie dokumentacji technicznej urządzenia, a jakie z nich stanowią minimum informacji dla nabywcy, aby mógł zakupić urządzenie do potrzebnych mu celów.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 13 sierpnia 2009 r., sygn. KIO/UZP 1006/09

      Niewskazanie lub błędne wskazanie podstawy prawnej podjętej czynności pozostaje bez wpływu na jej ważność, o ile tylko treść pisma, w którym zamawiający artykułuje swoje żądania jest wystarczająco jasna i precyzyjna oraz znajduje umocowanie w przepisie ustawy.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 3 sierpnia 2009 r., sygn. KIO/UZP 932/09

      Izba, rozpoznając na rozprawie złożone odwołanie, ma obowiązek z urzędu zweryfikować wypełnienie przez podmiot korzystający z prawa do odwołania przesłanki materialnoprawnej, wynikającej z art. 179 ust.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 30 lipca 2009 r., sygn. KIO/UZP 911/09

      1) Nie można przypisać istnienia interesu prawnego, o którym mowa w art. 179 ust. 1 ustawy Odwołującemu, który dąży wyłącznie do unieważnienia postępowania. Zgodnie z brzmieniem art. 179 ust. 1 ustawy dla zaistnienia przesłanki interesu prawnego należy wykazać doznanie lub możliwość doznania uszczerbku prawnego w uzyskaniu zamówienia publicznego w konkretnym postępowaniu.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 26 czerwca 2009 r., sygn. KIO/UZP 737/09

      Wykonawcy, którzy nie mogą uczestniczyć w postępowaniu wskutek naruszenia przepisów przez zamawiającego, posiadają interes prawny w uzyskaniu zamówienia, pod warunkiem wykazania, że domniemanie nieprawidłowości wiąże się z poniesionym przez nich lub grożącym im uszczerbkiem.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 27 lipca 2009 r., sygn. KIO/UZP 892/09

      Art. 51 ust. 2 zd. 2 Pzp odnosi się do sytuacji, gdy wykonawca spełnia warunki udziału w postępowaniu, lecz na skutek dużej ilości wykonawców spełniających warunki udziału w postępowaniu, pozostaje poza liczbą wykonawców mogących być zaproszonymi do składania ofert, wówczas fakt nie zaproszenia wykonawcy do składania ofert jest traktowany, jak wykluczenie z postępowania.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 6 marca 2009 r., sygn. KIO/UZP 205/09, KIO/UZP 206/09, KIO/UZP 207/09

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 19 marca 2009 r., sygn. KIO/UZP 271/09, KIO/UZP 276/09

      1) Zamawiający może dopuścić możliwość złożenia oferty częściowej, jeśli przedmiot zamówienia jest podzielny, a wykonawca może złożyć ofertę na jedną lub więcej części, jeśli zamawiający nie ustali w tym zakresie ograniczeń.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 17 marca 2009 r., sygn. KIO/UZP 246/09

      Zaliczenie omyłki do kategorii, o której mowa w przepisie art. 87 ust. 2 ustawy Pzp, powoduje powstanie po stronie zamawiającego obowiązku jej poprawienia(.). Izba stoi na stanowisku, że w zakresie tej kategorii pojęciowej [oczywistych omyłek pisarskich] mieszczą się jedynie tego rodzaju niedokładności, które widoczne są dla każdego, bez przeprowadzania jakiejkolwiek dodatkowej analizy.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 13 marca 2009 r., sygn. KIO/UZP 237/09

      1) Środki ochrony prawnej przysługują każdemu podmiotowi, którego interes prawny w uzyskaniu zamówienia doznał lub może doznać uszczerbku w wyniku naruszenia przez zamawiającego przepisów ustawy. W szczególności interes prawny w skorzystaniu ze środków ochrony prawnej posiada każdy podmiot,

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 12 maja 2009 r., sygn. KIO/UZP 543/09

      1) Podmioty ubiegające się o udzielenie zamówienia publicznego winny zachować należytą staranność w korzystaniu z przysługujących im uprawnień nadanych ustawą pzp, w tym również w zakresie niedopuszczenia do bezskutecznego upływu terminu związania złożoną przez siebie ofertą.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok Sądu Okręgowego w Gdańsku z dnia 15 czerwca 2007 r., sygn. X Ga 149/07

      Skarżący nie ma możliwości uzyskania przedmiotowego zamówienia, czyli uznania jego oferty za najkorzystniejszą, a tym samym nie sposób przypisać mu posiadania interesu prawnego w uzyskaniu ochrony prawnej.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 1 kwietnia 2009 r., sygn. KIO/UZP 335/09

      1) Przepisy art. 29 i 30 Pzp nie zawierają wymogu, by przy opisie przedmiotu zamówienia wskazywać, cytować lub przywoływać nazwy, tytuły czy fragmenty tekstów jakichkolwiek norm, czy dyrektyw. Przedmiot zamówienia ma być opisany w sposób określony w podanych przepisach Pzp, w szczególności w art.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 25 maja 2009 r., sygn. KIO/UZP 624/09

      Sam fakt zaoferowania produktów wytwarzanych tylko przez jedną firmą w ofercie konkurencyjnej wobec oferty Odwołującego, nie może być przyczyną jej odrzucenia. Jeżeli potrzeba Zamawiającego jest zobiektywizowana, może on tak opisać przedmiot zamówienia, że jest w stanie zadośćuczynić mu tylko

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 22 maja 2009 r., sygn. KIO/UZP 599/09

      Wezwanie w trybie art. 26 ust. 3 ustawy Pzp następuje w zakresie wszystkich dokumentów, które są niezbędne do potwierdzenia warunku udziału w postępowaniu (taki jest bowiem cel i uzasadnienie wezwania). Zamawiający zatem oczekuje przedstawienia wszystkich dokumentów lub oświadczeń, jeżeli zatem wykonawca dokumentów tych nie złożył, ponosi skutki takiego zachowania, określone w przepisie art.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 26 czerwca 2009 r., sygn. KIO/UZP 739/09

      Brak interesu prawnego, który stanowi materialno-prawną przesłankę rozpoznania odwołania, stanowi podstawę oddalenia odwołania.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 16 lipca 2009 r., sygn. KIO/UZP 712/09

      Dla skuteczności złożenia środka ochrony prawnej konieczne jest wykazanie przez wykonawcę uszczerbku - rzeczywistego lub potencjalnego - w jego interesie prawnym w uzyskaniu zamówienia, który to uszczerbek powstał na skutek naruszenia przez zamawiającego przepisów ustawy Pzp.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 19 czerwca 2009 r., sygn. KIO/UZP 720/09

      Art. 26 ust. 3 Pzp de legę lata pozwala wykonawcom ubiegającym się o udzielenie zamówienia publicznego wskazać inną, niż wykazana w dokumentach złożonych wraz z ofertą, osobę, która będzie wykonywać zamówienie, posiadającą kwalifikacje i doświadczenie odpowiadające wymaganiom zamawiającego.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 2 lipca 2009 r., sygn. KIO/UZP 766/09

      1) Zastosowanie sankcji wykluczenia z postępowania w świetle ustawy - Prawo zamówień publicznych nie jest uzależnione od umyślności, czy nieumyślności działania wykonawcy(.). To na Zamawiającym ciąży obowiązek zdefiniowania, które informacje uznaje za nieprawdziwe i jakie okoliczności uznaje za udowodnione.

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok Sądu Okręgowego w Poznaniu z dnia 17 kwietnia 2008 r., sygn. X Ga 83/08

      Skoro opis przedmiotu zamówienia, w połączeniu z kryteriami oceny ofert, faworyzował jedną grupę wykonawców kosztem innych, naruszając w ten sposób zasadę uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców, to tym samym takie działanie zamawiającego było niewątpliwie nie tylko sprzeczne

    • gavel
      Orzeczenie

      Wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 26 maja 2008 r., sygn. V Ca 927/08

      Interes prawny to tyle, co interes obiektywny, tj. interes rzeczywiście istniejący w świetle obowiązujących norm, usprawiedliwiony, uzasadniony i słuszny, a nie wyłącznie dotyczący określonej sfery prawnej i wynikający z subiektywnego zapatrywania.

    close POTRZEBUJESZ POMOCY?
    Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00