Problemy z rozliczeniami ZUS – zdaniem płatników są, zdaniem zakładu nie ma
Płatnicy składek począwszy od rozliczeń za styczeń 2022 r. będą musieli rozliczać składki na nowych formularzach rozliczeniowych ZUS. Zmianie ulegnie miesięczny raport rozliczeniowy ZUS RCA oraz deklaracja ZUS DRA, natomiast wycofany zostanie raport ZUS RZA. Ponadto zmianie ulegną kody wykorzystywane przy wypełnianiu dokumentów ZUS.
Do 28 lutego 2020 r. płatnicy składek mają obowiązek sporządzenia i przekazania pracownikom i zleceniobiorcom „Informacji rocznej dla osoby ubezpieczonej” obejmującej m.in. przychody i okresy absencji z poprzedniego roku w podziale na miesiące. Informacja roczna może być przygotowana zarówno w programie kadrowo-płacowym, jak i w programie Płatnik czy w aplikacji ePłatnik na platformie PUE ZUS. Ważne
PROBLEM ZUS ustalił nam w decyzji wyższą, sankcyjną stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe na okres składkowy od 1 kwietnia 2018 r. do 31 marca 2019 r. W jaki sposób powinniśmy przeprowadzić korektę dokumentacji rozliczeniowej ZUS? Czy korekta będzie miała wpływ na rozliczenia podatkowe płatnika lub ubezpieczonych?
Płatnicy składek, którzy zdecydują się na skrócenie okresu przechowywania akt z 50 do 10 lat, muszą w pierwszej kolejności złożyć w ZUS oświadczenie ZUS OSW. Następnie w ciągu 12 miesięcy od daty złożenia tego oświadczenia należy złożyć raporty ZUS RIA za ubezpieczonych (pracowników i zleceniobiorców), zatrudnionych po raz pierwszy w okresie od 1 stycznia1999 r. do 31 grudnia2018 r. Obecna wersja programu
Płatnik składek ma obowiązek dokonywać korekty dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych ZUS zawsze, gdy zostaną stwierdzone nieprawidłowości - czy to w wyniku samokontroli, czy przez ZUS. Konsekwencje ewentualnych nieprawidłowości w zgłoszeniu do ubezpieczeń czy rozliczeniu składek mogą być poważne. Błędy w dokumentacji mogą skutkować m.in. koniecznością dopłaty składek, wypłatą nienależnych świadczeń
Od 26 stycznia 2019 r. płatnicy korzystają z nowej wersji programu Płatnik (10.02.002) do przesyłania danych zgłoszeniowych i rozliczeniowych swoich ubezpieczonych do ZUS. Podobnie jak poprzednio (w wersji 10.01.001) płatnicy mogą korygować dokumenty rozliczeniowe, pobierając żądany okres bezpośrednio w programie. Samodzielne pobranie przez płatnika danych do korekty jest jednak możliwe najwcześniej
Płatnicy składek rozliczający składki za więcej niż 5 osób nie muszą od 1 sierpnia przekazywać do ZUS dokumentów za pośrednictwem nowego kanału elektronicznego.
W związku z objęciem obowiązkiem oskładkowania wynagrodzeń członków rad nadzorczych wprowadzone zostały nowe kody tytułów do ubezpieczeń, które obowiązują od 1 stycznia 2015 r. Do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe członków rad nadzorczych nie będą wliczane takie składniki przychodu, jak m.in. zwrot kosztów podróży służbowej, nagrody jubileuszowe czy świadczenia z zfśs.
Od 1 października 2003 r. płatnicy ZUS mają obowiązek przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych za pośrednictwem nowej wersji programu „Płatnik” - 5.01.001.
Od 1 kwietnia 2016 r. obowiązuje nowy wzór deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA. Formularz został przystosowany do możliwości wykazywania kwoty podwyższenia zasiłku macierzyńskiego do wysokości świadczenia rodzicielskiego, finansowanej z budżetu państwa. Jednocześnie został wprowadzony nowy kod świadczenia/przerwy umożliwiający oznaczenie kwoty podwyższenia zasiłku macierzyńskiego w raporcie ZUS RSA.
Od 27 kwietnia 2015 r. jest udostępniona nowa wersja programu Płatnik - 10.01.001. Użytkownicy tej aplikacji są podzieleni na 3 grupy, z których każda ma do dyspozycji inny zakres funkcjonalności programu. Płatnicy z najbardziej zaawansowanej grupy "A" mogą na bieżąco weryfikować dane z tymi, które są zapisane w systemie ZUS. Nowy Płatnik automatycznie aktualizuje też metrykę, biblioteki oraz pliki
Płatnicy składek mogą już korzystać z nowej wersji programu Płatnik (10.01.001). Program ma wiele rozwiązań, które mają na celu ułatwienie pracy użytkownikom oraz dokładniejszą weryfikację dokumentów przesyłanych do ZUS. Dzięki temu sporządzone w programie dokumenty będą prawidłowe i płatnicy nie będą otrzymywać z ZUS uciążliwych zawiadomień o błędach.
W ostatnich dniach kwietnia na stronach internetowych ZUS i Asseco Poland S.A. pojawiła się nowa wersja programu Płatnik. Nowy program przynosi funkcjonalne zmiany, które mają szansę w istotny sposób zwiększyć poprawność przekazywanych do ZUS dokumentów.
Wkrótce na swoich stronach internetowych ZUS udostępni nową wersję programu Płatnik. Jest to ostatni etap wdrażania tego programu. Umożliwienie skutecznej wymiany informacji pomiędzy klientami a ZUS oraz coraz szerszej weryfikacji sporządzanych dokumentów ma pomóc w wyeliminowaniu błędów w dokumentach i zmniejszeniu obciążenia obowiązkami płatników składek.
ZUS udostępnił płatnikom kolejny pakiet aktualizacyjny (wersja 9.01.001D) programu Płatnik. Zmiany polegają na pełnej weryfikacji poprawności sporządzanych w programie dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych z danymi zewidencjonowanymi w ZUS i mają w przyszłości usprawnić pracę użytkowników.
Pierwsza grupa płatników składek już od 20 maja 2014 r. może pobierać z ZUS dane ze swojego konta płatnika składek oraz kont ubezpieczonych, a także opisy statusów przetworzenia dokumentów w ZUS. Na razie nowe funkcjonalności są uruchomione tylko dla 600 wybranych płatników. Na powszechne uruchomienie pełnej funkcjonalności płatnicy muszą jeszcze poczekać.
30 listopada na stronach internetowych ZUS pojawiła się nowa wersja programu "Płatnik" oznaczona numerem 9.01.001. Nowy program przynosi sporo nowości i wiele ułatwień, nie należy więc zwlekać z jego aktualizacją.
Od 30 listopada 2013 r. płatnicy składek mogą korzystać z nowego programu Płatnik. Zmiany w funkcjonalności programu będą wprowadzane w dwóch etapach. Od 30 listopada br. płatnicy mogą korzystać z nowych kodów ubezpieczeniowych oraz nowych formularzy. Możliwość weryfikacji poprawności danych zaewidencjonowanych w ZUS będzie udostępniona w 2014 r.