Interpretacja indywidualna z dnia 14 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.663.2023.4.MN
W zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziału w prawie współwładania na zasadach samoistnego posiadania.
W zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziału w prawie współwładania na zasadach samoistnego posiadania.
Podatnikiem podatku od nieruchomości jest nie tylko jej właściciel, ale i posiadacz samoistny. Podatnik zależny podlega temu podatkowi, gdy jest posiadaczem nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części, stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.
Zakres podmiotowy podatku od nieruchomości jest określony w przepisie art. 2 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. Podatek od nieruchomości ma charakter majątkowy w tym znaczeniu, że opodatkowaniu podlega posiadanie nieruchomości bez względu na to, czy nieruchomość ta przynosi dochody.
Czy Wnioskodawca który nie jest właścicielem gruntu, tylko właścicielem budynków magazynowych od 1970 r. trwale związanych z gruntem i wybudowanych przed wejściem podatku VAT mógł sprzedać na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 i art. 29 ust. 5 ustawy o VAT jako zwolnione z VAT, czy należało doliczyć ten podatek przy sprzedaży budynków magazynowych?
Czy podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlega przeniesienia posiadania w oparciu o art. 351 K. c. ?
Czy spółdzielnia, która nie jest właścicielem gruntu i trwale związanego z tym gruntem budynku, tylko ich samoistnym posiadaczem dokona sprzedaży nieruchomości, czy w tym przypadku przedmiotem sprzedaży będą nakłady poniesione przez spółdzielnię na tę nieruchomość?
Czy w tak opisanym stanie faktycznym, w świetle postanowień art. 112, art. 114 w związku z art. 107, art. 108, art. 109 ustawy Ordynacja podatkowa, na Wnioskodawcę może być przeniesiona odpowiedzialność z tytułu zaległości podatkowych jego kontrahenta, z którym równocześnie Wnioskodawcę łączy umowa dzierżawy obiektu, w którym prowadzona była działalność produkcyjna, w sytuacji gdy: 1. Wnioskodawca
Czy otrzymane od pracodawcy na podstawie zawartej ugody sądowej odszkodowanie za dyskryminację i mobbing podlega zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych?
Czy otrzymane kwoty od samoistnego posiadacza za bezumowne korzystanie z nieruchomości podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych?