Lewica chce wolnego w Wigilię, również dla handlu
20 dni wolnego dla powodzian, wsparcie dla firm i więcej urlopu na żądanie dla wszystkich pracowników – nie tylko tych, którzy ucierpieli w powodzi, lecz także tych, którzy im pomagają. To rozwiązania dopisane do pakietu pomocowego
Ustalenie kosztów kwalifikowanych dotyczących zatrudnienia pracowników w działalności B+R.
Nauczyciel będący wychowawcą w placówce nieferyjnej miał zaplanowaną pracę 5 stycznia 2024 r. w godz. 22-6, a następnie 6 stycznia 2024 r. w godz. 6-8. W zakładzie pora nocna obejmuje godziny 6-22. Pracownik powinien mieć wypłacony dodatek w wysokości 15% za pracę w nocy 5 stycznia 2024 r. za 8 godzin, a następnie powinien dostać wynagrodzenie za pracę w święto 6 stycznia 2024 r. - 2 godziny tj. za
Czy dawcom osocza krwi należą się dwa dni wolne od pracy - w dniu, w którym oddają krew oraz w dniu kolejnym?
Pracownik rozpoczyna studia zaoczne z własnej inicjatywy. Pracodawca pokrywa jedynie koszty nauki, nie obejmując innych wydatków (w wysokości 50% lub 100%). Pracodawca zapewnia również urlop szkoleniowy. W związku z tym, że studia odbywają się w dni wolne od pracy (soboty, niedziele), czy pracodawca jest zobowiązany do wypłaty nadgodzin lub przyznania dnia wolnego pracownikowi?
Pracodawcy mają dylemat, jakie konsekwencje można wyciągnąć wobec pracownika, który odmówił pracy 10 grudnia, powołując się na upływ zbyt krótkiego okresu od zmiany grafiku. Czy w grę może wchodzić rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia?
W przyszłym roku czeka nas aż 11 dni świątecznych wpływających na czas pracy, bo żadne ze świąt ruchomych wyjątkowo nie przypadnie w niedzielę, a więc wszystkie obniżą wymiar czasu pracy. Liczba świąt ma ponadto znaczenie dla wielkości współczynnika ekwiwalentowego, który wyniesie 20,92, czyli będzie o 0,09 wyższy niż w 2023 r.
Święto 11 listopada przypada w tym roku w sobotę. Pracodawcy muszą więc wyznaczyć pracownikom, którzy sobotę mają wolną z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, inny dzień wolny od pracy. Powinni to zrobić w ramach okresu rozliczeniowego, w którym występuje to święto.
W czerwcu 2023 r. przypada 1 dzień ustawowo wolny od pracy (8 czerwca – Boże Ciało), a wymiar czasu pracy, który obowiązuje pracowników pełnoetatowych, to 168 godzin. Pracodawcy nie mają w tym miesiącu obowiązku oddawania żadnego dnia wolnego za święto przypadające w sobotę.
PROBLEM Czy Pracodawca musi udzielić dnia opieki nad zdrowym dzieckiem art.188 k.p wtedy kiedy pracownik chce, czy może udzielić tego dnia w inny dzień roboczy? Jak można przekonać pracowników, ponieważ wszyscy zostawiają te dni na po świętach i potem jest problem, ponieważ do końca roku te dni trzeba dać pracownikowi?
PROBLEM Od 1 stycznia 2022 r. do 30 września 2022 r. pracownik był zatrudniony na 1/2 etatu i złożył oświadczenie, że będzie korzystał z opieki nad dzieckiem z art. 188 k.p. w wersji godzinowej. Od 1 października 2022 r. pracownikowi zmienił się wymiar etatu na 7/8 etatu. Ile godzin na dzień dzisiejszy przysługuje pracownikowi do wykorzystania opieki godzinowej nad dzieckiem, z zastrzeżeniem, że w
W przyszłym roku czeka nas 10 dni świątecznych wpływających na wymiar czasu pracy, bo Nowy Rok przypadnie w niedzielę i nie obniży czasu pracy. Liczba świąt ma ponadto znaczenie dla wielkości współczynnika ekwiwalentowego, który będzie o 0,09 niższy niż w 2022 r. i wyniesie 20,83, co z kolei oznacza dla pracodawców wyższe wypłaty
Wielu katolików musi pracować w święta. Wyznający inne religie mają w tym względzie lepsze gwarancje wolnego, ale tylko ci na etacie. Pozostali nie mają żadnych uprawnień w tym zakresie
Zagwarantowanie trwałości zatrudnienia, wliczenie okresu służby wojskowej do stażu pracy, a także regulacje poświęcone zwolnieniom od pracy w celu realizacji różnego rodzaju obowiązków na rzecz wojska - to najważniejsze regulacje dla pracodawców, które znalazły się w nowej ustawie o obronie Ojczyzny.
W 2022 r. czeka nas dziewięć dni świątecznych wpływających na czas pracy, gdyż dwa święta - 1 maja i 25 grudnia wypadną w niedzielę i nie obniżą wymiaru czasu pracy. Liczba świąt ma ponadto znaczenie dla wielkości współczynnika ekwiwalentowego, który wyniesie 20,92, czyli będzie o 0,08 niższy niż w 2021 r.