Po kłótni w związku nie tak łatwo przejąć spółkę
Przygotowane na podstawie informacji opublikowanych w okresie od 1 czerwca do 4 lipca 2022 r.
Wnoszący wkład pieniężny do spółki lub spółdzielni nie uzyskuje przychodu po stronie podmiotu wnoszącego. Wynika to z tego, że regulujący te kwestie przepis 12 ust. 1 pkt 7 updop obejmuje swoim zakresem wyłącznie wkłady pieniężne. Takie stanowisko zajęło Ministerstwo Finansów w interpretacji ogólnej, której fragment przedstawiamy.
Rozwiązanie spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej powoduje obowiązek opodatkowania towarów własnej produkcji i towarów, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy. W praktyce zdarzają się jednak sytuacje, gdy pomimo opodatkowania towarów ujętych w spisie z natury, w ostatniej składanej deklaracji podatnik wykazuje kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. Różnica podatku
Podstawa opodatkowania przy aporcie składników niebędących przedsiębiorstwem lub zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa oraz obliczenie podstawy opodatkowania metodą w stu. Ustalenie momentu powstania obowiązku podatkowego dla czynności wniesienia aportem znaków towarowych (przepisy od 2014 r.).
Możliwość zaliczenia przez Wnioskodawcę (wspólnika spółka jawnej) do kosztów uzyskania przychodów z udziału w tej spółce wydatków spółki jawnej na wypłatę wynagrodzenia dla zatrudnionego wspólnika (innego niż wnioskodawca) oraz na zapłatę składek na ubezpieczenia społeczne od tego wynagrodzenia obciążających spółkę jako pracodawcę.
Skutki podatkowe przekształcenia spółdzielni pracy w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
1) Czy w przedstawionym wyżej zdarzeniu przyszłym przedmiotem transakcji będzie aport nieruchomości traktowany na równi z odpłatną dostawą towarów i opodatkowany stawką podstawową 23% jako dostawa gruntu pod zabudowę? 2) Czy Gmina będąca zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT dokonując przekazania aportu do Spółki postąpi prawidłowo wystawiając fakturę VAT ze stawką 23%, wykazując w niej wartość objętych
Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania i dokumentowania czynności wykonywanych przez komplementariusza na podstawie umowy o zarządzanie na rzecz spółki komandytowo-akcyjnej.
W związku z planowanym przekształceniem spółki w handlową spółkę osobową po stronie Wnioskodawcy nie powstanie obowiązek określony w art. 42 ust. 1 w zw. z art. 42 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zwolnienie od opodatkowania czynności wniesienia w drodze aportu do spółki prawa handlowego majątku nieruchomego oraz opodatkowanie czynności wniesienia w formie aportu do tej spółki majątku ruchomego, niebędącego towarami używanymi.
Wypełnianie przez Spółkę obowiązków płatnika w związku z wypłatą na rzecz spółek komandytowo-akcyjnych dywidend i odsetek od obligacji oraz odsetek na rachunkach inwestycyjnych w domu maklerskim zarówno w stosunku do wspólników będących osobami fizycznymi jak i dla wspólników będących spółkami handlowymi.
Objęcie przez Zamknięty Fundusz Inwestycyjny nowych akcji w spółkach, w których Wnioskodawczyni jest wspólnikiem.
Czy w związku z połączeniem polegającym na przejęciu przez Spółkę spółki SpK, Spółka jako wspólnik przejmowanej SpK, będzie zobowiązana do rozpoznania jakiegokolwiek przychodu na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
Czy wniesienie do spółki osobowej Wkładów będzie skutkować powstaniem przychodu po stronie Spółki?
skutki podatkowe umorzenia udziałów w Spółce z o.o. bez wynagrodzenia
Czy wniesienie nieruchomości aportem do Spółki będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów usług? Jeżeli tak, w którym momencie powstaje obowiązek podatkowy?
Czy w związku z połączeniem polegającym na przejęciu spółki SpK, Spółka jako wspólnik przejmowanej SpK będzie zobowiązana do rozpoznania jakiegokolwiek przychodu na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
Jak należy dokonać podziału przychodów i kosztów uzyskania przychodów dotyczących miesiąca przekształcenia sp. z o.o. w spółkę komandytowo-akcyjną, aby prawidłowo ustalić w tym miesiącu dochód przekształcanej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?
opodatkowanie oraz określenie podstawy opodatkowania wkładu niepieniężnego wnoszonego przez Miasto w postaci nieruchomości niezabudowanej przeznaczonej pod zabudowę.
Możliwość zastosowania zwolnienia z VAT w przypadku wniesienia wkładu niepieniężnego.
Czy w związku z wniesieniem nieruchomości jako wkładu niepieniężnego do spółki jawnej Spółka powinna rozpoznać przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?
Opodatkowanie wniesienia aportu nieruchomości gruntowych niezabudowanych