Poradnia ubezpieczeniowa
W numerach 37, 45 i 46 „Prawa Przedsiębiorcy” zaprezentowaliśmy między innymi istotę procesu zawieszania i zmniejszania świadczeń emerytalno-rentowych, obowiązki zarobkujących świadczeniobiorców i płatników składek, a także przychody wpływające na zawieszenie lub zmniejszenie owych świadczeń oraz kryteria decydujące, czy uzyskany przychód będzie wpływał na wysokość emerytury lub renty. W tym numerze
Za wypadek przy pracy uważa się zdarzenie nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą w okresie podlegania ubezpieczeniu wypadkowemu. W razie wypadku ubezpieczonemu przysługują określone świadczenia.
Świadczenia należne z tytułu wypadków przy pracy przyznaje instytucja ubezpieczeniowa tego państwa członkowskiego, którego ustawodawstwu osoba ubezpieczona podlegała w chwili realizacji ryzyka (zajścia zdarzenia - wypadku).
1 stycznia 2003 r. weszła w życie nowa ustawa wypadkowa, tj. ustawa z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. Nr 199, poz. 1673). Przedmiotem prezentowanego artykułu jest bardzo istotny fragment tej ustawy, dotyczący wpływu przychodu osiąganego przez osoby uprawnione do świadczeń wypadkowych na prawo do tych świadczeń oraz ich wysokość
W jaki sposób należy obliczyć wysokość renty wypadkowej z tytułu niezdolności do pracy, w przypadku udowodnienia 25 lat okresów składkowych i 5 lat okresów nieskładkowych, jeśli wskaźnik podstawy wymiaru wynosi 350%?
Ubezpieczonemu, który uległ wypadkowi przy pracy lub nie może pracować wskutek choroby zawodowej, przysługuje m.in. renta z tytułu niezdolności do pracy. W myśl art. 17 ust. 2 ustawy wypadkowej świadczenie to przysługuje niezależnie od długości okresu ubezpieczenia wypadkowego oraz bez względu na datę powstania niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.
W dniu 27 września Sejm uchwalił dwie ustawy - jedną o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych oraz drugą o zaopatrzeniu z tytułu wypadków lub chorób zawodowych powstałych w szczególnych okolicznościach. Obydwie ustawy trafiły do Senatu. Po wprowadzeniu poprawek Senat, 3 października 2002 r., podjął dwie uchwały - jedną w sprawie ustawy o ubezpieczeniu społecznym z
Prawo do renty wypadkowej nabywa pracownik niezdolny do pracy, którego niezdolność powstała w wyniku zdarzenia uznanego za wypadek przy pracy.
Opodatkowanie dochodu uzyskanego z Austrii z renty wypadkowej oraz z zadośćuczynienia wypłacanego z tytułu uszczerbku na zdrowiu
Opodatkowanie dochodu uzyskanego z Austrii z renty wypadkowej oraz z zadośćuczynienia wypłacanego z tytułu uszczerbku na zdrowiu
Czy dochody z renty, które Wnioskodawca otrzymuje na rachunek bankowy w Polsce od 2010 r., do nadal, z niemieckiego obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych, z tytułu wypadku przy pracy podlegają opodatkowaniu w Polsce?
Czy słusznie jest pobierany podatek w Polsce z renty wypadkowej, wypłacanej z zagranicy, konkretnie z Niemiec?
1. Czy obowiązująca od dnia 01 stycznia 2005r. umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta między Polską a Niemcami w związku z art. 18 ust. 2 ww. umowy zmienia sytuację wnioskodawcy jako płatnika podatku dochodowego od wypłacanej z Niemiec renty wypadkowej? 2. Dlaczego od renty powypadkowej, którą przyznano na podstawie niemieckich przepisów z ustawowego ubezpieczenia wypadkowego pobierany jest
opodatkowanie renty otrzymanej z zagranicy
1.Czy niemiecka renta wypadkowa podlega opodatkowaniu w Polsce?Do kogo wnioskodawca może się zwrócić o zwrot nadpłaconego podatku 2.Czy w przypadku zwolnienia ww. świadczenia z opodatkowania wnioskodawca jest zobowiązany dochody z renty wykazywać w rocznym zeznaniu podatkowym?
Czy od rent powypadkowych, stanowiących rodzaj odszkodowania należy potrącać podatek dochodowy, czy renty te są zwolnione są od podatku dochodowego?
Czy renta wypadkowa przyznana przez Badische Landwirtschaftliche Berufsgenossenschaft w Karlsruhe podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w Polsce?
Czy renta wypadkowa przesyłana do Polski przez Niemiecki Zakład Ubezpieczeń jest zwolniona od podatku dochodowego od osób fizycznych?
Czy renta wypadkowa otrzymywana z Niemiec podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w Polsce?
Czy podlega w Polsce opodatkowaniu otrzymywana z Niemiec renta z tytułu wypadku przy pracy?
Czy otrzymana z Niemiec w związku ze śmiertelnym wypadkiem w pracy męża renta wdowia/sieroca, przyznana na podstawie decyzji z dnia 17.10.2006 r. przez Stowarzyszenie Zawodowe Rolnictwa i Gospodarki Leśnej Hessen, Rheinland - Pfalz i Saarland, Stowarzyszenie Prawa Publicznego - podlega opodatkowaniu w Polsce?