Interpretacja indywidualna z dnia 20 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.115.2024.3.ASZ
Skutki podatkowe zawarcia umowy pośrednictwa w transakcji.
Skutki podatkowe zawarcia umowy pośrednictwa w transakcji.
Skoro zawarcie umowy cash poolingu nie zostało wymienione w ustawowym katalogu czynności podlegających opodatkowaniu PCC - nie podlega opodatkowaniu PCC,
W zakresie skutków podatkowych otrzymania środków pieniężnych od matki na podstawie umowy depozytu nieprawidłowego.
Umowa o zarządzanie płynnością finansową, jak również żadne czynności wykonywane w ramach tej umowy nie mogą być utożsamiane z pożyczką ani depozytem nieprawidłowym uregulowanymi w KC, i w konsekwencji nie może być opodatkowana PCC.
Nie wystąpi obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych.
Nie wystąpi obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych.
Umowa zawarta jako cash pooling, jest jednak umową mieszaną i zawiera w sobie zarówno umowę pożyczki jaki i depozytu nieprawidłowego.
W zakresie skutków podatkowych dokonania czynności związanych ze środkami pieniężnymi pozostałymi po sprzedaży mieszkania Pana syna, które wpłynęły na założony przez Pana rachunek bankowy.
w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy depozytu nieprawidłowego.
dokonywane w ramach Umów Cash Poolingu transfery środków pieniężnych (zarówno w odniesieniu do sald jak i odsetek) pomiędzy Rachunkami Uczestników a Rachunkiem Leadera, we współpracy z Bankiem, nie będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
czynność przekazania pieniędzy na konto Wnioskodawcy nie nastąpiła w wykonaniu umowy depozytu nieprawidłowego (Wnioskodawca nie mógł bowiem rozporządzać przelanymi na jego konto pieniędzmi) ani też umowy pożyczki, lecz na skutek udostępnienia przez Wnioskodawcę – za zgodą córki – własnego rachunku bankowego celem przelewu ustalonej kwoty środków pieniężnych pochodzących ze sprzedaży udziału w nieruchomości
Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym, zawarcie Umowy Depozytu nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?
– opodatkowanie usług wykonywanych w ramach Umowy Pożyczki – uznanie, że z tytułu Umowy Depozytu, Zainteresowany występuje w roli usługodawcy, określenia miejsca opodatkowania tej usługi na terytorium kraju oraz zwolnienia usług wykonywanych w ramach Umowy Depozytu od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy o VAT - uznanie, że z tytułu Umowy Depozytu dochodzi do świadczenia usług, Wnioskodawca
moment powstania obowiązku podatkowego w sytuacji przekazania przez Wnioskodawcę kontrahentom (partnerom handlowym) towarów na przechowanie z prawem kontrahentów do ich poboru celem sprzedaży, - stwierdzenie czy na sposób właściwego ustalenia daty obowiązku podatkowego ma wpływ treść umowy przechowania, jak i inne okoliczności współpracy między Wnioskodawcą a jego kontrahentami.
Uznanie, czy usługa depozytu nieprawidłowego jest usługą pomocniczą do usługi w zakresie depozytów środków pieniężnych a tym samym korzysta ze zwolnienia od podatku VAT.
Skutki podatkowe przekazanie środków pieniężnych Przechowawcy oraz zwrotu środków pieniężnych przez Przechowawcę w ramach odpłatnej umowy depozytu nieprawidłowego.
A zatem, przyjmując za Wnioskodawczynią, że umowa przechowania przybrała postać umowy depozytu prawidłowego, powyższa czynność nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Podatek od czynności cywilnoprawnych w zakresie obowiązku podatkowego, a także w przedmiocie podatku od towarów i usług.
Opodatkowanie umowy cash-poolingu.
Opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych usługi kompleksowego zarządzania płynnością finansową.
Podatek od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania czynności realizowanych w ramach umowy cash poolingu.