Zbieg tytułów do ubezpieczeń z ZUS pracownika zatrudnionego na zlecenie w OPS
Możliwość opłacania w bieżącym roku kalendarzowym składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru nie niższej niż ustalona na zasadach wynikających z art. 18c ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
Brak obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym przez cudzoziemców - obywateli państw trzecich, zatrudnionych przez zagranicznych pracodawców i oddelegowanych przez te podmioty do pracy na terytorium Polski.
Czy przychód z tytułu umorzonej pożyczki w części dotyczącej wydatkowania jej na spłatę zobowiązań wymagalnych i odsetek wobec wierzycieli pierwotnych oraz spłata dotycząca pokrycia wkładu własnego w projekcie „Termomodernizacja”, jak i spłata należności głównych wobec ZUS i Urzędu Skarbowego z tytułu zaległości objętych układami ratalnymi będących wydatkami statutowymi korzysta ze zwolnienia z opodatkowania
Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne - wartość jednorazowego świadczenia dla pracowników z ZFŚS wypłaconego w oparciu o kryterium socjalne.
Możliwość obniżenia wysokości miesięcznej składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej do wysokości zaliczki na podatek dochodowy.
Obowiązki płatnika i obowiązki informacyjne przy opłacaniu zaległych składek na ubezpieczenie za zleceniobiorców oraz sporządzenia korekt informacji PIT-11.
Obowiązki płatnika i obowiązki informacyjne w związku z zapłatą zaległych składek na ubezpieczenie za pracowników i byłych pracowników oraz brak przychodu.
Możliwość odliczenia od dochodów składek na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych.
Nowelizacja przepisów ubezpieczeniowych już na to pozwala. Skorzystają na tym płatnicy, których zadłużenie z tego tytułu może sięgać niekiedy nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych
Emerytura wypłacana w Polsce przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w okresie od 24 maja 2019 r. do 11 września 2019 r. Wnioskodawczyni jako osobie mającej miejsce zamieszkania w Niemczech podlega opodatkowaniu tylko w Polsce. Zakład Ubezpieczeń Społecznych jako płatnik słusznie pobiera zaliczki na podatek od dokonywanych wypłat.
W pierwszej części opracowania przedstawione zostały ogólne zasady finansowania składek na ubezpieczenia społeczne oraz sposób opłacania składek osób niepełnosprawnych u pracodawcy zatrudniającego mniej niż 25 osób.
18 grudnia 2002 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Nowelizacja, która weszła w życie 1 stycznia 2003 r., wprowadza wiele zmian w zakresie obowiązków płatników, w tym dotyczących dokumentów zgłoszeniowych, oraz rozszerza zakres zobowiązanych do elektronicznego przekazywania danych.
Przekazywaniem do ZUS dokumentacji w formie elektronicznej zajmuje się zazwyczaj sam płatnik. Ma on jednak możliwość upoważnienia innej osoby lub firmy do wykonywania tej czynności.
Mało kto zdaje sobie sprawę z wpływu kapitału początkowego na wysokość przyszłej emerytury. Większość spośród nas nie ma też świadomości, że czynny udział w rozpoczętej niedawno akcji ustalania uprawnień do kapitału i obliczenia jego wysokości może znacząco zaważyć na kwocie przyszłej emerytury.
Obecnie niemal każda firma może znaleźć się w trudnej sytuacji, z postawieniem w stan upadłości włącznie. Zgodnie z art. 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z 24 października 1934 r. - Prawo upadłościowe (j.t. Dz.U. z 1991 r. Nr 118, poz. 512 ze zm.) przedsiębiorca, który zaprzestał płacenia długów, będzie uznany za upadłego.
Od 1 stycznia 2002 r. zaostrzono kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń z funduszu alimentacyjnego.
Płatnik składek na ubezpieczenie społeczne w przypadku ich niepłacenia staje się dłużnikiem ZUS. Uprawnienia ZUS jako wierzyciela sięgają m.in. możliwości zastosowania instytucji zabezpieczającej należności, jaką jest hipoteka.
Skutki podatkowe wypłaty zasądzonej wyrokiem sądu renty socjalnej.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika oraz powstania przychodu u pracowników nadal zatrudnionych z tytułu zapłaconych przez płatnika zaległych składek ZUS, obowiązków płatnika oraz powstania przychodu u pracowników niebędących aktualnie zatrudnionymi na umowę o pracę (byłych pracowników) z tytułu zapłaconych przez płatnika zaległych składek ZUS, obowiązków płatnika oraz
Czy zwrot składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i FP dla Wnioskodawcy przez osoby, z którymi obecnie ma on kontakt i które zadeklarowały taką chęć, wywoła po stronie Wnioskodawcy jakieś konsekwencje podatkowe? (pytanie oznaczone we wniosku nr 3)
Czy naliczone i zapłacone składki ZUS na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne od wypłat wynagrodzeń z tytułu umów o dzieło przekwalifikowanych na umowy zlecenia w wyniku kontroli ZUS i wyroków sądowych, mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodu w miesiącach dokonania ich zapłaty w części leżącej po stronie Wnioskodawcy - jako zlecającego wykonanie prac oraz w części, którą powinien zapłacić zleceniobiorca