Co się zmieniło w przepisach
W marcu br. prezes naszej spółki postanowił przyznać wszystkim pracownikom zatrudnionym w dziale księgowym 5% podwyżkę za okres wsteczny, od 1 stycznia br., co było zgodne z regulaminem wynagradzania. Wypłata łącznej kwoty podwyżki nastąpi wraz z wynagrodzeniem za marzec, tj. do 10 kwietnia br. W momencie podejmowania decyzji o podwyżce z dwoma pracownikami działu księgowego zostały rozwiązane umowy
Jeden z naszych pracowników, który pobiera wynagrodzenie w kasie, w dniu wypłaty przebywał w szpitalu. Zadzwoniła do nas żona tego pracownika i domaga się wypłaty wynagrodzenia. Na jakiej podstawie możemy dokonać wypłaty małżonce pracownika? Czy mamy prawo żądać od niej aktu małżeństwa i innych dowodów potwierdzających wspólne pożycie?
Z jednym z naszych pracowników nie przedłużyliśmy umowy o pracę i rozwiązała się ona 30 września br. ZUS wystąpił do nas o wydanie zaświadczenia na druku ZUS Z-3 z uwzględnieniem wynagrodzenia wypłaconego temu pracownikowi od października 2010 r. do września 2011 r. Wynagrodzenie to obejmowało: wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 2900 zł, premię miesięczną, której wysokość była uzależniona od wyników
Dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na rzecz zawodnika zatrudnionego na umowę zlecenie (czynsz najmu mieszkania, czesne za studia).
Czy Spółka ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu miesiąca, którego one dotyczą wydatki z tytułu wynagrodzeń wypłaconych pracownikom fizycznym do 10 miesiąca następującego po miesiącu, za który one są należne oraz czy ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu finansowane przez płatnika składki na ubezpieczenia społeczne, składki na Fundusz Pracy oraz FGŚP od wyżej wymienionych wynagrodzeń
Czy różnice kursowe, które powstają na rozrachunkach z urzędem niemieckim w momencie zapłaty składek, w części przypadającej na składki finansowane ze środków pracowników oraz w części przypadającej na wartość składek finansowanych ze środków pracodawcy, są podatkowym kosztem lub przychodem w myśl art. 24c ust. 2 pkt 2 i ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Czy różnice kursowe, które powstają na rozrachunkach publicznoprawnych, w związku z regulowaniem podatku dochodowego do instytucji niemieckiej z konta bankowego walutowego, są podatkowym kosztem lub przychodem w myśl art. 24c ust. 2 pkt 2 i ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Dot. księgowania wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników, gdzie część wynagrodzenia zatrudnionej osoby, odpowiadająca składce należnej od zatrudnionego na ubezpieczenie emerytalne finansuje PFRON, a część kosztów osobowych pracodawcy, odpowiadająca należnej składce na ubezpieczenie emerytalne od pracodawcy, finansuje budżet państwa.
Czy pracownikowi można uwzględniac 50% koszty uzyskania przychodu?
Czy świadczenia wypłacone przyszłemu pracownikowi przed dniem nawiązania stosunku pracy stanowią jego przychód z innych źródeł o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie stanowią przychodu ze stosunku pracy? Czy w związku z tym ciążą na wypłacającym obowiązki płatnika albo obowiązek wystawienia informacji PIT-8C?
Czy potrącona zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych od świadczeń na rzecz byłych pracowników winna być w całości odprowadzona do właściwego urzędu skarbowego, czy też zastosowanie będzie miał art. 38 ust. 2 ustawy o PIT?
Czy płatnik postąpił prawidłowo wystawiając dla pracownika informację PIT-11/8B za okres styczeń - luty 2006r. z uwzględnieniem kosztów uzyskania za dwa miesiące ?
edyny wspólnik Spółki, będący jednocześnie prezesem jednoosobowego zarządu zawarł w dniu 29 września 2005r. umowę o pracę w formie aktu notarialnego z podatnikiem - Spółką, której przedmiotem jest wykonywanie czynności związanych z prowadzeniem bieżących spraw Spółki. Spółka zwróciła się z zapytaniem, czy wynagrodzenie wynikające z przedmiotowej umowy jest kosztem uzyskania przychodu.
W jakim momencie należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów składki na ubezpieczenie społeczne w części finansowanej przez pracownika?
Zaliczenie do przychodów zryczałtowanego podatku dochodowego i wskazanie wysokości stawki opodatkowania refundacji wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne młodocianego pracownika ze środków Funduszu Pracy wypłacanych przez Ochotniczy Hufiec Pracy.
Czy wartość nieodpłatnego świadczenia - udostępnienie samochodu służbowego (zaliczonego do środków trwałych firmy i w leasingu operacyjnym) na potrzeby prywatne pracowników - doliczona do wynagrodzenia brutto jest kosztem uzyskania przychodu Spółki? Czy należny VAT jest takim kosztem? Nieodpłatne świadczenie stanowi przychód pracownika.
Czy finansowane przez pracodawcę składki ZUS na ubezpieczenie społeczne związane z wypłaconymi pracownikom wynagrodzeniami podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów do momentu złożenia deklaracji CIT-2?
Czy przy wypłacie zaległego wynagrodzenia z tzw. Ustawy "203" przysługują koszty uzyskania przychodów?