Interpretacja indywidualna z dnia 20 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.557.2024.2.AWO
Możliwość zastosowania zwolnienia przedmiotowego w związku ze sprzedażą nieruchomości.
Możliwość zastosowania zwolnienia przedmiotowego w związku ze sprzedażą nieruchomości.
Wydatkowanie środków uzyskanych ze sprzedaży 1/2 części mieszkania, stanowiącego majątek osobisty Wnioskodawcy, na spłatę kredytu żony Wnioskodawcy udzielonego na zakup domu do jej majątku osobistego nie stanowi wydatku poniesionego na własne cele mieszkaniowe.
Możliwość skorzystania z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według 8,5% stawki przychodów z tytułu dzierżawy nieruchomości.
Nakłady ponoszone przez podatnika na dostosowanie cudzej nieruchomości lub środka trwałego do własnych potrzeb są klasyfikowane jako tzw. inwestycja w obcym środku trwałym. Rozliczenie podatkowe tego rodzaju wydatków może być dla podatników problematyczne, szczególnie w sytuacji wcześniejszego terminu rozwiązania umowy lub zwrotu poniesionych nakładów. W publikacji wskazujemy, w jaki sposób należy
Sprzedaż nieruchomości nastąpi po upływie pięcioletniego okresu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie będzie stanowiła źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu.
Czy nabycie udziału w lokalu mieszkalnym od męża, wchodzącego w skład jego majątku osobistego, uprawnia żonę do skorzystania ze zwolnienia na własne cele mieszkaniowe.
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości, nabytego w drodze spadku po spadkodawcy, który udziały w niej odziedziczył po dwóch osobach.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Sprzedaż nieruchomości, rozszerzenie współwłasności.
Skutki podatkowe sprzedaży mieszkania.
W zakresie zastosowania zwolnienia podatkowego w związku z wydatkowaniem przychodu na własne cele mieszkaniowe.
Dokonana w 2018 r. sprzedaż opisanego przez Wnioskodawcę udziału w lokalu mieszkalnym, stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast wydatkowanie przychodu uzyskanego ze sprzedaży udziału w lokalu mieszkalnym które Wnioskodawca nabył w drodze spadku po matce na spłatę kredytu zaciągniętego przez żonę Wnioskodawcy na zakup lokalu
Skutki podatkowe z tytułu sprzedaży udziału w lokalu mieszkalnym.
Przeznaczenie przychodu ze sprzedaży otrzymanego w drodze darowizny lokalu mieszkalnego (udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu) w ciągu dwóch lat liczonych od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło zbycie na cele wskazane w art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli: na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych realizowanych poprzez zakup od matki
W zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości włączonej do majątku wspólnego małżonków na podstawie umowy rozszerzającej wspólność majątkową.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego w przypadku przeznaczenia przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości na budowę domu na gruncie należącym wyłącznie do żony Wnioskodawcy.
Sprzedaż przedmiotowej nieruchomości nie stanowiła dla Wnioskodawczyni źródła przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ została dokonana po upływie pięciu lat, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.
Czy w chwili odpłatnego zbycia przez Wnioskodawczynię zabudowanej nieruchomości (domu) przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym doszło do podziału majątku (prawomocna ugoda o podział majątku z dnia 29 marca 2013 r.) powstanie po stronie Wnioskodawczyni przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Zwolnienie przedmiotowe - własne cele mieszkaniowe zakup udziału w domu mieszkalnym należącym do majątku odrębnego męża.
Za datę nabycia przez Wnioskodawczynię nieruchomości, która stanowiła wcześniej majątek odrębny małżonka Wnioskodawczyni, należy przyjąć dzień, w którym małżonek Wnioskodawczyni nabył tę nieruchomość w drodze spadku do majątku odrębnego, tj. dzień śmierci Spadkodawcy. W konsekwencji, w wyniku zawarcia w 2016 r. umowy rozszerzającej wspólność ustawową Wnioskodawczyni stała się współwłaścicielem nieruchomości
Możliwości skorzystania ze zwolnienia wskazanego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku przeznaczenia kwoty uzyskanej ze sprzedaży udziału w nieruchomości stanowiącego majątek odrębny Wnioskodawczyni na remont budynku mieszkalnego stanowiącego współwłasność małżeńską.