Pracodawca decyduje, czy pomniejszy ekwiwalent za pranie odzieży pracownikowi na urlopie
Przepisy prawa pracy obligują pracodawców do przyznawania pracownikom w określonych okolicznościach pewnych świadczeń lub dokonywania wypłat (poza wynagrodzeniem za pracę). Zasady z tym związane, dotyczące naliczania czy wypłaty świadczenia, są zawarte m.in. w przepisach odnoszących się do pracy zdalnej, bhp, podnoszenia kwalifikacji zawodowych, odpraw czy zwolnień od pracy.
Choć podstawowe obowiązki pracownika i pracodawcy to – z jednej strony – świadczenie pracy, a z drugiej – wypłata wynagrodzenia za pracę, to jednak stosunek pracy wiąże się także z szeregiem innych praw i obowiązków. Wśród nich znajdują się obowiązki związane z zapewnieniem pracownikom środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia roboczego oraz służbowego. Choć dotyczą one każdego pracodawcy, to
PROBLEM W związku z panującą epidemią koronawirusa ośrodek pomocy społecznej zakupił maseczki oraz środki dezynfekcyjne (płyn do dezynfekcji rąk oraz inne produkty odkażające). W którym paragrafie klasyfikacji budżetowej wydatków ująć te zakupy? Czy właściwy będzie paragraf 302 „Wydatki osobowe niezaliczone do wynagrodzeń”, 421 „Zakup materiałów i wyposażenia” czy może paragraf 423 „Zakup leków, wyrobów
Pracodawca ma obowiązek zapewnienia bezpiecznych warunków pracy nie tylko pracownikom, ale też osobom zatrudnionym na podstawie umów cywilnoprawnych. Przepisy nie przewidują jednak bezpośredniego obowiązku skierowania zleceniobiorców na badania profilaktyczne, szkolenie bhp czy wyposażenia ich w odzież, obuwie robocze oraz środki ochrony indywidualnej. Nie regulują też wprost kwestii związanych z ich
Czym kierować się podczas wyboru środków ochrony indywidualnej?
W trakcie kontroli w naszym zakładzie inspektor pracy zwrócił uwagę, że środki ochrony indywidualnej w postaci ochrony słuchu powinny być wydawane pracownikom indywidualnie, nie zaś jeden ochronnik na stanowisko, na którym pracuje kilka osób. Czy środki ochrony indywidualnej mogą być używane przez wiele osób, czy każdy pracownik musi mieć swoje środki ochrony?
Ostatnio zgłosił się do mnie pracownik, który stwierdził, że należy mu się zwrot kosztu zakupu okularów do pracy przy komputerze. Czy rzeczywiście taki obowiązek wynika z przepisów prawa? Jeśli tak, to do jakiej kwoty? Czy pracodawca ma zwracać koszty całych okularów, czy np. tylko za oprawki? Czy faktura powinna być wystawiona na firmę? - pyta Czytelniczka z Piotrkowa Trybunalskiego.
Na ostatnim posiedzeniu Rady Ochrony Pracy w siedzibie Sejmu Państwowa Inspekcja Pracy przedstawiła materiały: "Niewypłacanie lub nieterminowa wypłata wynagrodzeń za pracę w Polsce - ocena możliwości ograniczenia występowania procederu i skuteczności stosowanych sankcji" oraz "Ocena zagrożenia i ograniczanie narażenia na hałas na stanowiskach pracy".
Pracownicy zatrudnieni przy odśnieżaniu dachu mogą być dopuszczeni do pracy na wysokości tylko na podstawie orzeczenia lekarza medycyny pracy. Oprócz tego pracodawca powinien ich wyposażyć w odpowiednią odzież roboczą (np. hełmy, rękawice, buty z podeszwą antypoślizgową).
Zatrudniamy ratowników medycznych. Czy przy przygotowywaniu oceny ryzyka zawodowego należy uwzględnić taki czynnik jak hałas? Podczas transportu, gdy włączone są "koguty", w pojeździe jest dość głośno. Czy powinniśmy wyposażyć pracowników w ochronniki słuchu?
Z niektórymi pracownikami zawieramy, obok umów o pracę, umowy autorskie. Honoraria wypłacamy łącznie z wynagrodzeniem za pracę ostatniego dnia miesiąca. Ostatnio otrzymaliśmy pismo od komornika o zajęciu wynagrodzenia za pracę i pozostałych wierzytelności jednego z naszych pracowników z tytułu alimentów i niespłaconego kredytu. Czy honorarium autorskie podlega takiej samej ochronie, jak wynagrodzenie
Jesteśmy zakładem produkcji spożywczej. Wydajemy pracownikom odzież ochronną (fartuchy i czepki) raz na 4 miesiące (tyle trwa okres ich używalności i taki zapis znajduje się w naszym regulaminie pracy). Jednak niektórzy pracownicy odchodzą z pracy przed upływem tego okresu i część z nich nie zwraca otrzymanej odzieży. Czy możemy obciążyć te osoby kosztami odzieży? Jeżeli tak, to jak ustalić ich wysokość
Kiedy ocena w zakresie spełniania wymagań zasadniczych WE w stosunku do środków ochrony indywidualnej nie jest konieczna?
Czy środki ochrony indywidualnej należy dobierać indywidualnie na potrzeby konkretnego pracownika (wzrost, rozstaw oczu, obwód głowy). Co w przypadku gdy zakupione środki ochrony są źle dobrane?
Pracodawca zakupił nowy sprzęt do ochrony pracowników przed upadkiem z wysokości. Czy powinien w związku z tym przeprowadzać dodatkowe szkolenia i jakie zagadnienia powinien poruszyć na szkoleniu?
W niedużej firmie budowlanej wykonuje się różnego rodzaju prace budowlane na zlecenie, w tym również prace na wysokości. Pracownicy na jednej z budów mieli do dyspozycji pomieszczenie, w którym się przebierali oraz przechowywali sprzęt ochronny, m.in. szelki i pasy złożone na posadzce. Podczas kontroli przez służbę bhp pracodawcy zarzucono niewłaściwe przechowywanie środków ochrony indywidualnej i
Dyrektor od ponad 2 lat nie przydziela nam środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, mimo że pracujemy w warunkach szkodliwych. Wcześniej otrzymywaliśmy ekwiwalent pieniężny za używanie własnej odzieży i obuwia. Co możemy jako pracownicy zrobić w tej sprawie? - pyta Czytelnik z Radomia.
Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Zatrudniający pracowników realizuje ten obowiązek m.in. przez zaopatrywanie pracowników w środki ochrony indywidualnej, którymi są w szczególności odzież i obuwie robocze.
Dbanie o bezpieczne i higieniczne warunki leży w interesie pracodawcy i pracownika. Mając powyższe na uwadze ustawodawca sam nałożył na pracodawcę pewne podstawowe obowiązki w tej dziedzinie.
Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy wynikających z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy jest określony w art. 2376 § 1 Kodeksu pracy wymóg nieodpłatnego zapewnienia przez pracodawcę pracownikowi środków ochrony indywidualnej, zabezpieczających przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy, a także obowiązek informowania pracownika o sposobach