Urlop wychowawczy a składka na ubezpieczenie zdrowotne
Ustawa o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym w Narodowym Funduszu Zdrowia reguluje nie tylko sytuację prawną osób zatrudnionych, ale również dotyczy sytuacji emerytów i uczniów.
Osoby pozostające w tzw. samozatrudnieniu podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Obowiązek ten nie zostaje zawieszony nawet wówczas, gdy działalność przynosi straty.
12 czerwca br. w siedzibie naszej redakcji odbył się dyżur telefoniczny. Na Państwa pytania z zakresu ubezpieczenia zdrowotnego odpowiadała Magdalena Jabłońska - specjalista z ZUS. Poniżej prezentujemy wybrane zagadnienia, które najczęściej pojawiały się w pytaniach do eksperta.
Zawarliśmy umowę zlecenia na obsługę administracyjną z osobą, która jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę zawartej z innym podmiotem. Osoba ta nie została przez nas zgłoszona do ubezpieczenia dobrowolnego. Czy w takiej sytuacji istnieje obowiązek objęcia jej ubezpieczeniem zdrowotnym, a co za tym idzie, obowiązek odprowadzania składek na to ubezpieczenie?
Ustawa z 23 stycznia 2003 r. o Narodowym Funduszu Zdrowia tworzy niespójny i dysfunkcyjny system ochrony zdrowia, a jej przepisy są niezgodne z konstytucją - takie stanowisko zajął Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 7 stycznia 2004 r. Jednocześnie Trybunał uznał, że nowelizacja pojedynczych artykułów ustawy nie będzie wystarczająca. Konieczne jest opracowanie nowej ustawy.
Ustawa o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia szczegółowo określa, kto i z jakiego tytułu jest płatnikiem składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Prawo do objęcia dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym mają cudzoziemcy - studenci i uczestnicy studiów doktoranckich, którzy studiują w Polsce, oraz absolwenci, którzy odbywają w Polsce obowiązkowy staż.
Jak obliczyć wysokość składki? Czy należy opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne w przypadku pobierania zasiłku chorobowego? Jak naliczyć składki na ubezpieczenia w przypadku kilku źródeł przychodu?
Obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby przebywające na urlopach wychowawczych niezależnie od tego, czy pobierają zasiłek wychowawczy czy nie. Warunkiem objęcia ich tym ubezpieczeniem jest niepodleganie obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu.
W niespełna miesiąc od dnia wejścia w życie ustawy z 23 stycznia 2003 r. o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia Sejm uchwalił już jej nowelizację.
Od 1 kwietnia 2003 r. obowiązuje nowa ustawa z 23 stycznia 2003 r. o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia (Dz.U. Nr 45, poz. 391). Ustawa ta jest efektem wielomiesięcznych prac zmierzających do skorygowania wprowadzonej w 1997 r. organizacji rynku usług medycznych. Emerytura lub renta z zagranicy Dzieci Członkowie rad nadzorczych Działalność gospodarcza Inne grupy ubezpieczenia Zaliczka
Pracownik chce zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego jako członka rodziny żonę, która przebywa na urlopie wychowawczym. Czy zakład pracy ma obowiązek dokonać takiego zgłoszenia?
Ustawa z 23 stycznia 2003 r. o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia stanowi, że osoby, które nie są objęte obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, mogą ubezpieczyć się dobrowolnie.
Ustawa o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia zawiera, oprócz innych, regulacje dotyczące podlegania ubezpieczeniu dobrowolnemu, podstawy wymiaru składek i świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego.
Nowa ustawa o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia, zastępująca ustawę o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym, wprowadza istotne zmiany w zakresie podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu oraz opłacania składek.
Jakie najważniejsze zmiany wprowadzają nowe regulacje? Jak obliczyć wysokość składki, od jakiej podstawy i jak ją odprowadzać?
Uchwalona przez Sejm RP 23 stycznia 2003 r. ustawa o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia zastąpiła 1 kwietnia 2003 r. ustawę o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym.
Wraz z przystąpieniem Polski do UE obywatele polscy uzyskali możliwość korzystania ze świadczeń publicznej opieki zdrowotnej w państwach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego (zrzeszającego państwa UE oraz EFTA - zwanego dalej EOG). Co do zasady, polskim pacjentom przysługują takie same prawa jak obywatelom państwa, na terenie którego zamierzamy się leczyć.
Jestem emerytem. Chcę otworzyć działalność gospodarczą (jednoosobowo). Czy będę musiał odprowadzać składki do ZUS z tytułu prowadzonej działalności? Jeśli tak, to w jakiej wysokości i z jaką częstotliwością? Jaka jest tego podstawa prawna? - pyta Czytelnik z Gliwic.
Czy prawdą jest, że osoby prowadzące pozarolniczą działalność - za okres choroby - zobowiązane są do opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne? Taką informację uzyskałam z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - pyta Czytelniczka z Jastrzębia.