Interpretacja indywidualna z dnia 5 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.288.2024.2.EB
Brak podlegania opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaży działki oraz nieuznania zbywcy za podatnika podatku VAT.
Brak podlegania opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaży działki oraz nieuznania zbywcy za podatnika podatku VAT.
Nabycie składników majątku Upadłego (nieruchomości i ruchomości) będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, wobec czego będzie wyłączone z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
1. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawców, zgodnie z którym opisana transakcja sprzedaży Fabryki nie będzie stanowiła zbycia przedsiębiorstwa ani ZCP, o których mowa w art. 4a pkt 4 ustawy o CIT, a w konsekwencji będzie podlegać opodatkowaniu CIT jako tzw. zbycie poszczególnych aktywów? (pytanie oznaczone we wniosku nr 5) 2. Czy w przypadku uznania stanowiska Wnioskodawców za prawidłowe w odniesieniu
Niepodleganie opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaży działki.
Brak opodatkowania podatkiem VAT dostawy nieruchomości niezabudowanych.
Do opisanych sprzedaży WBT oraz innych składników wchodzących w skład opisanych transakcji (w tym wymienionych we wniosku praw) znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie, w jakim przedmiotem Transakcji jest udzielenie licencji na Logotyp i Znak Towarowy – jako że nie stanowi umowy sprzedaży, w ogóle nie podlega opodatkowaniu
Skutki podatkowe od czynności sprzedaży odziedziczonej masy spadkowej.
Sprzedaż zespołu składników majątkowych stanowi zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa, która nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
W zakresie możliwości oraz momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na opłaty opisane we wniosku.
Przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego sprzedaż nie będzie stanowiła transakcji zbycia przedsiębiorstwa, podlegającej wyłączeniu od opodatkowania na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy.
Brak podlegania opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaży nieruchomości będącej zarządzaniem majątkiem prywatnym.
Nieuznanie za podatnika podatku VAT Wnioskodawcy z tytułu sprzedaży działki.
Podatek od towarów i usług w zakresie obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego z tytułu wierzytelności nieściągalnych w sytuacji uregulowania wierzytelności w formie potrącenia zobowiązania Spółki z tytułu zakupu nieruchomości z należnością z tytułu udzielenia Pożyczki.
Czy w wyniku sprzedaży lokalu mieszkalnego, garażu i udziału w działkach stanowiących drogi i infrastrukturę osiedla w 2016 r., czyli przed upływem pięciu lat od dnia nabycia, Wnioskodawczyni będzie mogła obliczyć dochód z tego zbycia zgodnie z art. 30e ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustalając koszt zgodnie z art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych
Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania przekazania na cele osobiste samochodu osobowego oraz opodatkowania sprzedaży samochodu osobowego wycofanego z działalności gospodarczej.
Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności przekazania składników majątkowych z prowadzonej działalności gospodarczej na cele osobiste oraz w zakresie opodatkowania czynności dalszej odsprzedaży składników majątkowych przekazanych na cele osobiste.
Wycofanie do majątku prywatnego całego przedsiębiorstwa osoby fizycznej, a następnie sprzedaż tego majątku poza prowadzoną działalnością gospodarczą innemu podmiotowi opodatkowanie i dokumentowanie transakcji.
W zakresie obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego (art. 89b) z tytułu wierzytelności nieściągalnych, w sytuacji uregulowania wierzytelności w formie potrącenia zobowiązania Spółki z tytułu zakupu Składników Majątkowych z należnością z tytułu wydania przedmiotu umowy Pożyczki.
W jaki sposób ustalić dochód ze sprzedaży poszczególnych składników majątku wykorzystywanych przy produkcji działów specjalnych produkcji rolnej, jeżeli podatnik nie prowadzi ksiąg podatkowych i nie potrafi ustalić wartości poszczególnych składników majątkowych?
Uznanie zespołu składników majątkowych za zorganizowaną część przedsiębiorstwa oraz opodatkowanie wydzielenia przez podział zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Należy stwierdzić, iż przedmiotowe nieruchomości Wnioskodawczyni nabyła w części na prawach wspólności majątkowej małżeńskiej odpowiednio w 1988 r. i w 1998 r. i w części w 2007 r. w wyniku podziału majątku dorobkowego małżonków. Zatem przychód uzyskany przez Wnioskodawczynię z odpłatnego zbycia przedmiotowych nieruchomości w części przypadającej na Wnioskodawczynię w majątku dorobkowym wspólnym nie
Czy zbycie składników majątkowych stanowi dostawę zorganizowanej części przedsiębiorstwa wyłączenie zobowiązań i należności, składniki nie są wydzielone organizacyjnie z działalności Zainteresowanego.
Możliwość zastosowania stawki 22% przy sprzedaży nieruchomości korzystających ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy sprzedaż więcej niż 2 lata po pierwszym zasiedleniu, nie dokonywano ulepszeń.
Czy zespoły składników majątkowych Spółki wykorzystywane do prowadzenia działów logistyki, serwisu oraz IT, przeznaczone do przeniesienia do spółki S. stanowić będą przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego, czy też zorganizowaną część przedsiębiorstwa?