Nowe podmioty upoważnione do wystawiania zwolnień lekarskich, a także zmiany w ujawnianiu pracodawcy przyczyny niepełnosprawności pracownika
Pracownica jest zatrudniona na czas określony do 31 października 2016 r. Jest to jej druga umowa na czas określony. Wcześniej zawarliśmy z nią umowę na czas określony od 1 stycznia 2014 r. do 31 października 2015 r. Czy od 1 listopada 2016 r. będziemy mogli podpisać z pracownicą kolejną umowę na czas określony? Jeżeli tak, to na jaki okres będzie można ją zawrzeć?
Podpisaliśmy z pracownikiem umowę na czas określony 5 lat w 2015 r. Czy powinniśmy informować go o obiektywnych przyczynach zawarcia tak długiej umowy ponad limit, jeżeli nie ma takich przyczyn? Co się stanie z taką umową po 33 miesiącach jej obowiązywania?
Podmiot decydujący się na nielegalne zatrudnianie lub powierzenie innej pracy zarobkowej oprócz konsekwencji finansowych, np. w postaci grzywny do 30 000 zł, ponosi odpowiedzialność karną nie tylko przed PIP czy sądem. Podjęcie tego ryzyka powoduje bowiem wszczęcie postępowania wyjaśniającego przeciwko zatrudniającemu również przez inne urzędy, np. ZUS, i jest zagrożone karą w wysokości 5000 zł.
Od stycznia chcemy zatrudnić pracownika na 3/5 etatu, który będzie wprowadzał dane do bazy. W związku z natężeniem pracy w styczniu i lutym może się zdarzyć, że będzie pracował dłużej. Czy za godziny przepracowane ponad wymiar etatu będziemy musieli wypłacić mu wynagrodzenie za godziny nadliczbowe?
Pomimo zakończenia umowy o pracę zawartej na czas określony pracownik nadal stawiał się w pracy i podpisywał listę obecności. Po kilku dniach ochrona przestała wpuszczać go na teren zakładu. Według twierdzenia pracownika fakt, że przez pewien czas przychodził do pracy świadczy o tym, że został ponownie zatrudniony. Czy ma rację? - pyta Czytelnik z Włocławka.