Interpretacja indywidualna z dnia 20 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-1.4012.290.2024.1.RMA
Sposób rozliczenia wpłacanych wadiów z tytułu przetargów dotyczących sprzedaży nieruchomości.
Sposób rozliczenia wpłacanych wadiów z tytułu przetargów dotyczących sprzedaży nieruchomości.
Po wielu latach wciąż nie udało się wypracować jednej interpretacji dotyczącej wadium wnoszonego przez konsorcja. W efekcie tracą one szanse na wielomilionowe kontrakty
Płatności przed dokonaniem dostawy towaru czy wykonaniem usługi mogą powodować powstanie obowiązku podatkowego, niezależnie od tego, czy wystawiono fakturę oraz jaka jest wysokość zaliczki. Zagadnienie zaliczek może w niektórych wypadkach powodować wiele wątpliwości. Na szczęście orzecznictwo (krajowe czy TSUE), jak i interpretacje, a także praktyka znalazły odpowiedzi na wiele nurtujących pytań. Od
w zakresie możliwości zaliczenia w ciężar kosztów podatkowych dokonanego na rzecz Spółki Zależnej zwrotu kosztów inwestycji w Wariancie I.
prawo do korekty faktury pierwotnej wystawionej na zaliczkę (wadium) oraz prawa do korekty deklaracji podatkowej w związku z odstąpieniem oferenta od zawarcia umowy sprzedaży lub oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej
Podatek od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu wpłaconego wadium.
Podatnik, który przekaże w drodze darowizny prowadzone dotychczas przedsiębiorstwo, nie uzyskuje z tego tytułu dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Takie stanowisko zaprezentował Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej, której fragment przedstawiamy.
W praktyce zdarza się zatrzymanie wadium przez zamawiającego, np. z powodu niedostarczenia pełnej dokumentacji przez ubiegającego się o zamówienie publiczne. W takim przypadku firma nie jest upoważniona do zaliczenia wadium do kosztów uzyskania przychodów. Także gdy podatnik, mimo wygranego przetargu, wycofa się z umowy, utracone wadium nie będzie kosztem uzyskania przychodu na podstawie art. 16 ust
Wydatki poniesione na skutek niewłaściwego postępowania podatnika nie mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodów. Jeśli zatem uczestnik przetargu uchyla się od zawarcia umowy lub do zawarcia umowy nie dochodzi w wyniku jego zaniedbań, zatrzymane przez organizatora przetargu wadium nie może stanowić kosztów podatkowych.
Nie można zgodzić się z Wnioskodawcą, że zatrzymane wadium może zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, jako koszt poniesiony w celu osiągnięcia przychodu.
Czy wplacenie przez Wnioskodawce wadium w okolicznosciach opisanych w stanie faktycznym moze zostac uznane za poniesienie wydatku na cele sprzeczne z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, a w konsekwencji, czy dochod Wnioskodawcy w kwocie rownej wadium powinien byc opodatkowany podatkiem dochodowym jako przeznaczony na cele sprzeczne z tym przepisem?
Możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu, kosztów poniesionych na rzecz pozwanego, kosztów zastępstwa procesowego, oraz kosztów zatrzymanego wadium?
W ocenie organu brak jest podstaw do uznania kwoty wadium zatrzymanej przez Zamawiającego za koszt uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust.1 updop.
możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zapłaconej Gwarantowi kwoty stanowiącej równowartość utraconego wadium
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kary umownej.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości utraconego wadium.
Prawo do korekty faktury dokumentującej otrzymane wadium do zera oraz do korekty deklaracji za okres, w którym Wnioskodawca uzyska potwierdzenie odbioru przez oferenta faktury korygującej w sytuacji odstąpienia oferenta od zawarcia umowy kupna-sprzedaży.
Kwoty wpłacone tytułem wadium, które w związku z wygranym przetargiem i rezygnacją z podpisania umowy nie zostały zwrócona Wnioskodawcy, zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 54 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie mogą stanowić kosztu uzyskania przychodów.
Spółka w ramach prowadzonej działalności przystąpiła do przetargu na budowę budynku magazynowego. Zwycięzca przetargu miał zbudować specjalistyczny magazyn, a następnie oddać go w leasing zamawiającemu na okres 15 lat. Tak skonstruowane zamówienie wymagało, aby zwycięzca przetargu z własnych bądź pozyskanych na rynku środków sfinansował budowę przedmiotu zamówienia. Zainwestowane w ten sposób kwoty
Czy utracona część wadium, w związku z odstąpieniem od przetargu, stanowi koszt uzyskania przychodu?
Czy wadium zapłacone w związku z uczestnictwem w przetargu, które nie zostało Spółce zwrócone, będzie dla Spółki stanowiło koszt uzyskania przychodów?
Czy utracone wadium można uznać za koszt uzyskania przychodu?