Jak korygować „zapomniane” odpisy amortyzacyjne
Przyjmuje się zwykle, że kary umowne oraz inne płatności o charakterze odszkodowawczym nie podlegają VAT. Nierzadko jednak pojawiają się wyjątki od tej reguły. Ostatnio można zetknąć się z tendencją do rozszerzania opodatkowania na sytuacje, w których występują tego typu płatności. Coraz większy nacisk kładzie się bowiem na to, że sposób nazewnictwa przyjęty przez strony w umowie nie przesądza automatycznie
Pieniądze wypłacone na podstawie ugody pozasądowej zawartej z kontrahentem w zamian za wycofanie pozwu i zrzeczenie się wszelkich roszczeń nie stanowią kosztów uzyskania przychodów - wyrok NSA z 15 grudnia 2011 r., sygn. akt II FSK 1190/10.
Nie każda płatność dokonana na rzecz kontrahentów, w sytuacji braku dostawy towarów, stanowi płatność za świadczone usługi. Świadczenie usług jako czynność opodatkowana VAT występuje, gdy można wskazać identyfikowalne świadczenie na rzecz drugiej strony transakcji. Brak świadczenia na rzecz innego podmiotu oznacza, że nie ma czynności opodatkowanej - wyrok WSA we Wrocławiu z 23 lipca 2013 r., sygn.
W 2004 r. z Izbą Gospodarczą podpisaliśmy jako spółka jawna umowę uczestnictwa w targach zagranicznych. Później zrezygnowaliśmy z uczestnictwa w targach, ale zbyt późno nastąpiło wypowiedzenie umowy z naszej strony. Izba Gospodarcza domagała się zapłaty zobowiązania wynikającego z podpisanej umowy i skierowała sprawę do sądu. W marcu 2005 r. już na pierwszej rozprawie zawarliśmy ugodę, zgodnie z którą
Wykazywane w pasywach pozycje związane z rozliczeniami międzyokresowymi przychodów są związane z zasadą memoriału oraz zasadą współmierności przychodów i kosztów. Zasady te prowadzą wprost do ustalenia porównywalności przychodów i kosztów oraz zapewnienia prawidłowego ustalenia wyniku finansowego jednostki.