Interpretacja indywidualna z dnia 21 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.595.2024.2.AK
Uczestniczenie w programie o charakterze motywacyjnym.
Uczestniczenie w programie o charakterze motywacyjnym.
Skutki podatkowe na gruncie VAT związanych z zawarciem kontraktów hedgingowych (zabezpieczających wahania cen instrumentów finansowych i walut).
Uwzględnienie przy kalkulacji nadwyżki kosztów finansowania dłużnego różnic kursowych powstałych w związku z realizacją Kontraktów FX forward zabezpieczających ryzyko walutowe wynikające z Umów.
Możliwość zastosowania zwolnienia przedmiotowego z art. 17 ust. 1 pkt 23a ustawy o CIT do dochodów Spółki oraz sposobu ustalenia dochodu podlegającego zwolnieniu od podatku dochodowego z tytułu realizacji Kontraktów.
dotyczy ustalenia, czy: - opisane we wniosku: - Różnice kursowe z realizacji forwardów, - Różnice kursowe z realizacji opcji, - Wynik z kontraktów nierzeczywistych, - Efekty wyceny forwardów, - Efekty wyceny opcji powinny stanowić element kalkulacyjny dochodu opodatkowanego na zasadach ogólnych, niekorzystającego ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT, - mając
Ostatnie lata cechowały się intensywną globalizacją, co zmieniło podejście do problemu zarządzania ryzykiem i zdeterminowało rozwój rynku finansowego. Złożona konstrukcja instrumentów pochodnych może powodować trudności z ich prawidłową ewidencją w księgach rachunkowych.
Co to jest kurs terminowy? Jak przeprowadza się kontrakt terminowy na walutę?
Ustawa z dnia 9 listopada 2000 r. o zmianie ustawy o rachunkowości (Dz.U. nr 113, poz. 1186 i Dz.U. z 2001 r. nr 102, poz. 1117), która weszła w życie 1 stycznia 2002 r., wprowadziła do prawa bilansowego po raz pierwszy regulacje dotyczące instrumentów finansowych. Ta obszerna nowelizacja ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. nr 121, poz. 591 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2001 r.
Jak eksporter może zabezpieczyć się przed ryzykiem kursowym?
Jak przedsiębiorstwo może zagwarantować sobie zysk i uchronić od strat związanych z ryzykiem kursowym?
Wycena instrumentów pochodnych odbywa się tak, jak wszystkich innych aktywów lub zobowiązań finansowych przeznaczonych do obrotu - w wartości godziwej. W wielu przypadkach wycena instrumentów jest o tyle ułatwiona, że są one notowane na regulowanych rynkach giełdowych lub notowane są na nich bazowe instrumenty finansowe, od wartości których jest uzależniona wartość samego instrumentu pochodnego. Najbardziej
Jednostka gospodarcza "ABC" sp. z o.o. nabyła od dostawcy zagranicznego w dniu 1 listopada 2012 r. (data wystawienia faktury) środek trwały o wartości netto 1 000 000 euro. Termin zapłaty zobowiązania został ustalony na 31 stycznia 2013 r. Kurs euro według NBP, po jakim zaksięgowano fakturę, wynosił 4,10 EUR/PLN. "ABC" sp. z o.o., obawiając się wzrostu kursu walutowego, podjęła decyzję o zabezpieczeniu
Instrumenty finansowe stanowią jeden z fundamentów współczesnego rynku finansowego. Ich nieustanny rozwój i popularyzacja sprawiają, że rachunkowość instrumentów finansowych staje się jedną z najważniejszych gałęzi nowoczesnej rachunkowości finansowej.
Nasza spółka w niedługim czasie rozpocznie sprzedaż towarów do USA. Według zawartej umowy kontrahent zagraniczny będzie regulował zobowiązania z dość dużym opóźnieniem. Chcielibyśmy się ochronić przed ryzykiem wystąpienia niekorzystnych kursów walutowych w momencie uregulowania zobowiązania za towary przesłane do kontrahenta w USA. Słyszeliśmy, że można to zrobić za pomocą kontraktów typu forward.
Pochodne instrumenty finansowe (derywaty) w Polsce są przedmiotem obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie, Polskiej Giełdzie Finansowej S.A. w Warszawie, Centralnej Tabeli Ofert S.A. w Warszawie oraz na giełdach towarowych, działających na podstawie przepisów ustawy z 26 października 2000 r. o giełdach towarowych1, jak również na rynku pozagiełdowym. W związku z dynamicznym rozwojem
Celem tego opracowania jest prezentacja podstawowych definicji i ogólna charakterystyka instrumentów finansowych, a także założeń, jakie były podstawą wprowadzenia nowych regulacji. Instrumenty finansowe przedstawione zostały w podziale na pierwotne, pochodne i złożone oraz w aspekcie podstawowych składowych opisującej je definicji (aktywa finansowe, zobowiązania finansowe, instrumenty kapitałowe).