Klauzula wykonalności w administracji odchodzi do lamusa
Poprawia się sytuacja płatnicza polskich przedsiębiorstw. Nieterminowe regulowanie całości bądź części zobowiązań staje się coraz rzadszym problemem. Co ważne, systematycznie spada też liczba należności ściąganych w trybie egzekucji prawnej. Postępowanie komornicze - choć uznawane za ostateczne - niekiedy jednak jest jedyną możliwością odzyskania przeterminowanych należności.
Otrzymałam ostatnio wyrok sądu pracy zasądzający na moją rzecz trzymiesięczne odszkodowanie. Sąd jednak nadał w nim klauzulę wykonalności jedynie co do wynagrodzenia za jeden miesiąc. Czy jest to prawidłowe? Jak egzekwować taki wyrok? - Janina S. z Krakowa
Egzekucja z wynagrodzeń powinna być przeprowadzona na podstawie tytułu wykonawczego. Są nim prawomocne orzeczenia sądów lub decyzje administracyjne zaopatrzone w klauzulę wykonalności. Tylko na tej podstawie pracodawca może dokonywać potrąceń z wynagrodzeń.
Jeżeli w treści wyroku istnieje zapis, że wyrokowi nadaje się rygor natychmiastowej wykonalności, to czy potrzebne jest jeszcze występowanie o nadanie klauzuli wykonalności, aby skierować sprawę do komornika?