Ściąganie należności przeterminowanych w postępowaniu komorniczym
Poprawia się sytuacja płatnicza polskich przedsiębiorstw. Nieterminowe regulowanie całości bądź części zobowiązań staje się coraz rzadszym problemem. Co ważne, systematycznie spada też liczba należności ściąganych w trybie egzekucji prawnej. Postępowanie komornicze - choć uznawane za ostateczne - niekiedy jednak jest jedyną możliwością odzyskania przeterminowanych należności.
Kiedy wszystkie polubowne metody dochodzenia roszczeń zawodzą, a zadłużony kontrahent odmawia współpracy i unika kontaktu, firmy kierują sprawę do sądu. Celem prowadzonego przez sąd postępowania jest zbadanie sprawy i wydanie stosownego orzeczenia. Dokument ten - stwierdzający istnienie obowiązku zapłaty określonej kwoty pieniężnej i zawierający nakaz zapłaty - otwiera drogę wierzycielowi do jej prawnej egzekucji. Jest jednak niewystarczający, by skierować sprawę do komornika. Do tego niezbędne jest dopełnienie formalności o wszczęcie egzekucji.
1. Tytuł egzekucyjny
Analizując tok postępowania egzekucyjnego, warto na wstępie wyjaśnić, czym różni się tytuł egzekucyjny od tytułu wykonawczego. Pojęcia te są w praktyce gospodarczej najczęściej utożsamiane - zupełnie niesłusznie. Tytuł egzekucyjny jest bowiem orzeczeniem sądowym lub innym dokumentem urzędowym, w którym stwierdza się istnienie i treść roszczenia wierzyciela, a także istnienie i treść zobowiązania dłużnika. Sam tytuł egzekucyjny nie może jednak stanowić podstawy do prowadzenia egzekucji w trybie przewidzianym ustawą z 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego. Konieczne jest zaopatrzenie go w klauzulę wykonalności (art. 776 ustawy). W tym celu niezbędne jest złożenie do sądu odpowiedniego wniosku (o czym dalej).