Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2014-04-08

Podatek od nieruchomości przejętej przez wierzyciela w postępowaniu egzekucyjnym

Jednym z najskuteczniejszych sposobów windykacji jest egzekucja z nieruchomości. Jeżeli dłużnik jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości, zwykle na ten sposób egzekucji decyduje się wierzyciel posiadający w stosunku do dłużnika znaczną wierzytelność. Zdarza się jednak, że zarówno pierwsza, jak i druga licytacja nieruchomości okazują się bezskuteczne. W takich okolicznościach wierzyciel, chcąc uchronić się przed skutkami umorzenia postępowania egzekucyjnego ze względu na jego bezskuteczność, może przejąć na własność nieruchomość. Przejęcie nieruchomości przez wierzyciela wiąże się jednak z powstaniem po jego stronie licznych obowiązków, w tym m.in. dla celów podatkowych. Jakie są warunki wszczęcia egzekucji z nieruchomości przez wierzyciela, przejęcia nieruchomości przez wierzyciela w trybie egzekucyjnym, powstania obowiązku podatkowego od przejętej nieruchomości po stronie wierzyciela, ewentualnej odpowiedzialności wierzyciela za zobowiązania podatkowe ciążące na przejętej nieruchomości, a także wymogi formalne złożenia deklaracji podatkowej oraz stawki i terminy płatności podatku od nieruchomości?

Egzekucję z nieruchomości prowadzi komornik działający przy sądzie, w którego okręgu nieruchomość jest położona. Jeśli nieruchomość jest położona w okręgu kilku sądów, wybór komornika należy do wierzyciela. Postępowanie egzekucyjne z nieruchomości wszczęte na wniosek jednego wierzyciela jest łączone z postępowaniami wszczętymi na wniosek innych wierzycieli w stosunku do tej samej nieruchomości.

Uczestnikami postępowania egzekucyjnego z nieruchomości oprócz wierzyciela i dłużnika są również osoby, którym przysługują prawa rzeczowe ograniczone (np. hipoteka) lub roszczenia albo prawa osobiste zabezpieczone na nieruchomości, a gdy przedmiotem egzekucji jest użytkowanie wieczyste, także organ, który zawarł umowę o użytkowanie wieczyste.

Postępowania egzekucyjne toczące się co do kilku nieruchomości tego samego dłużnika lub co do kilku części tej samej nieruchomości, jak również postępowania egzekucyjne dotyczące części nieruchomości i jej całości mogą być połączone w jedno postępowanie, jeżeli odpowiada to celowi egzekucji, a nie ma przeszkód natury prawnej lub gospodarczej. Postępowanie to można rozdzielić, jeżeli w dalszym jego toku odpadną przyczyny, które spowodowały połączenie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00