Przewodnik po zmianach w podatkach i rachunkowości 2023
Obowiązki płatnika w związku z użytkowaniem przez pracowników samochodów służbowych do celów prywatnych.
Od zakupionych towarów i usług podatnik odlicza VAT. Jednak nie od wszystkich. Po pierwsze, liczy się cel dokonanych zakupów. Czy każdy zakup możemy uznać za firmowy? Na pewno nie. Ostatni okres epidemii COVID-19 pokazuje, jak trudno wyznaczyć granicę między celem firmowym a osobistym podatnika lub jego pracowników. Po drugie, zakup musi być prawidłowo udokumentowany przez sprzedawcę, który jest podatnikiem
Obowiązki płatnika w związku z użytkowaniem przez pracowników samochodów służbowych do celów prywatnych.
Obowiązki płatnika w związku z użytkowaniem przez pracowników samochodów służbowych do celów prywatnych.
Czy dokonując wewnątrzwspólnotowego nabycia paliwa do napędu samolotów dla jednostki wojskowej, zachowujemy prawo do zwolnienia z akcyzy? Dodam, że jesteśmy tutaj pośrednikiem i nie posiadamy statusu składu podatkowego?
Rozrachunki z tytułu VAT występują we wszystkich jednostkach będących podatnikami podatku od towarów i usług. Ewidencja prowadzona na potrzeby podatku od towarów i usług musi pozwalać na oddzielne ustalenie kwoty podatku należnego i kwoty podatku naliczonego oraz finalne ich rozliczenie. W niniejszym opracowaniu prezentujemy, jak ujmować w księgach rachunkowych VAT, by możliwe było ustalenie prawidłowej
Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych koszty paliwa do samochodów stanowiących środki trwałe oraz będących przedmiotem umów leasingu, również w części dotyczącej jazd prywatnych pracowników, które wynikają z wewnętrznych ewidencji przebiegu pojazdu, które stanowią motywacyjne dodatkowe świadczenie rzeczowe
Od 1 lipca 2015 r. przestały obowiązywać ograniczenia dotyczące zakazu odliczania VAT od paliwa. Konsekwencją jest to, że każdy właściciel firmy może odliczyć 50% VAT od wydatków na paliwo do samochodu osobowego używanego do celów mieszanych (tj. na potrzeby działalności gospodarczej i do celów prywatnych). W księgach rachunkowych VAT niepodlegający odliczeniu zwiększa cenę nabycia paliwa.
w zakresie prawa do odliczenia w pełnej wysokości podatku naliczonego przy nabyciu, w ramach opodatkowanej działalności gospodarczej, samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych oraz paliwa do ich napędu w stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r.
Pozytywną zmianą jest nowelizacja art. 43 ust. 1 pkt 16 ustawy o VAT, która przewiduje zwolnienie dla darowizny produktów spożywczych na cele charytatywne. Do tej pory ze zwolnienia mógł korzystać tylko producent tych produktów. Zmiany wprowadziła ustawa z 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.
prawo do odliczenia w całości podatku naliczonego od zakupu motocykla oraz paliwa służącego do napędu motocykla
Czy jeżeli Spółka ma prawo do odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług od zakupu paliwa do samochodów demonstracyjnych, to w jaki sposób powinna postąpić z zaliczonym już do kosztów podatkowych podatkiem od towarów i usług? Spółka jako dealer samochodów prowadzi sprzedaż detaliczną samochodów osobowych, posiada samochody demonstracyjne wykorzystywane do jazd testowych klientów.
Czy tankowanie paliwa na stancji paliw jednostki budżetowej do samochodów gospodarstwa pomocniczego tej jednostki stanowi dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 22%?