10 najistotniejszych wyroków Sądu Najwyższego w 2023 r. O tym powinien wiedzieć dział HR
Jest to już możliwe na mocy umowy o zabezpieczeniu społecznym, którą zawarły oba kraje. Skorzystają z niej przede wszystkim Białorusini, którzy podjęli pracę w Polsce
Taki obowiązek mają tylko ci świadczeniobiorcy, którzy nie ukończyli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego. Po jego przekroczeniu można dorabiać bez ograniczeń
31 grudnia 2020 r. zakończył się okres przejściowy, o którym mowa w umowie o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (dalej: umowa o wystąpieniu). Data ta jest kluczowa, ponieważ do osób, które przybyły do Wielkiej Brytanii później, koordynacja przepisów o zabezpieczeniu społecznym będzie się odbywała już
Duże znaczenie przy wypłacaniu świadczeń emerytalno-rentowych ma miejsce zamieszkania. Korzystniej jest, gdy osoba mieszka w kraju, z którym łączą Polskę umowy dotyczące ubezpieczeń społecznych.
Zapewne będę zmuszony do ubiegania się o rentę inwalidzką po wypadku przy pracy, któremu uległem w styczniu br. Proszę o informację o takiej rencie. Czy będę mógł do niej dorabiać? - Zenon L. z Poznania.
Mam 58 lat i legitymuję się ponad 26-letnim okresem składkowym oraz 9-miesięcznym okresem nieskładkowym. Od stycznia 2002 r. do 31 stycznia 2006 r. prowadziłam działalność gospodarczą, następnie pobierałam zasiłek dla bezrobotnych, a po zaprzestaniu pobierania zasiłku w listopadzie 2010 r. nie podjęłam żadnej pracy. Lekarz orzecznik stwierdził całkowitą niezdolność do pracy. Data powstania tej niezdolności
Dnia 1 stycznia 2003 r. weszła w życie ustawa z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. Nr 199, poz.1673 ze zm.), która wprowadziła wiele nowych uregulowań.
Obowiązująca od 1 stycznia 2003 r. ustawa o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych wprowadziła odmienne zasady zawieszania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.
Czy osoby osiągające przychód w rozumieniu przepisów o zawieszalności mają prawo do pobierania świadczeń zbiegowych, tzn. renty powiększonej o połowę emerytury lub emerytury powiększonej o połowę renty?
W okresie letnim wielu pracodawców zatrudnia osoby do prac sezonowych. Zdarza się również, że w tym czasie dochodzi do wypadków. Chociaż obowiązki zatrudniających są podobne do obowiązków pracodawcy wobec pracownika, który uległ wypadkowi przy pracy, istnieją różnice w postępowaniach powypadkowych i procedurach, jakie mają wtedy zastosowanie.
Osoby otrzymujące renty wypadkowe i uzyskujące dodatkowe przychody z innych źródeł mogą się spodziewać zmniejszenia wysokości wypłacanych im świadczeń. Przedstawiamy nowe regulacje związane z wypłatą rent wypadkowych w związku z osiąganiem przychodu, które od 1 stycznia 2003 r. spowodowały zmianę dotychczasowych zasad wypłacania tych świadczeń.