Jak księgowo rozliczyć prace budowlane
Czy wydatki poniesione przez Wnioskodawcę na roboty budowlane oraz opinie i ekspertyzy można bezpośrednio zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo w dacie ich poniesienia, czy też należy rozliczyć je w czasie jako ulepszenie budynku wykończalni tkanin będącego środkiem trwałym u Wnioskodawcy? Czy wydatki poniesione na opinie i ekspertyzy można bezpośrednio zaliczyć do kosztów uzyskania
1. Czy w przypadku ulepszonych środków trwałych okres 5 lat, o którym mowa w powyższym przepisie powinien być liczony od momentu wprowadzenia środka trwałego do ewidencji środków trwałych, czy też od momentu jego ulepszenia? 2. Czy fizyczne przeniesienie miejsca lokalizacji środka trwałego, stanowiącego wydatek kwalifikowany, poza Strefę powoduje niespełnienie warunku określonego w punkcie 1 interesującego
W którym okresie rozliczeniowym zlikwidowana wartość netto środka trwałego stanowi koszt uzyskania przychodów? (pytanie oznaczone we wniosku nr 3)
Czy możemy stosować indywidualną stawkę amortyzacyjną (możemy rozliczać amortyzację skalkulowaną na okres co najmniej 10 lat)? Czy do wartości początkowej mieszkania można doliczyć koszty poniesione na jego ulepszenie?
Czy w związku w wykonaniem przez Inwestora prac na majątku Spółki, w szczególności prac ingerujących w środki trwałe Spółki, jeżeli jedynym celem tych prac jest zlikwidowanie kolizji energetycznej poprzez przesuniecie istniejącego urządzenia energetycznego (linii) w inne miejsce w interesie Inwestora, powstanie dla Spółki przychód wynikający z poniesienia kosztów tych prac przez Inwestora?
Czy prawidłowo zwiększono wartość początkową środka trwałego (zespół energetyczno-wiatrowy z Grupy 3 KŚT), przyjętego do użytkowania w marcu 2006 r., o poniesione w maju 2006 r. nakłady na ulepszenie i od czerwca 2006 r. naliczano amortyzację od zwiększonej na skutek ulepszenia wartości początkowej środka trwałego, przy stosowanej degresywnej metodzie amortyzacji z art. 16k?
Czy wydatki na 1) nabycie/wytworzenie udostępnianych kontrahentom-punktom handlowym materiałów point of sale (materiały wsparcia punktu sprzedaży przedmioty i urządzenia służące wyeksponowaniu i zareklamowaniu wyrobów Spółki, np. listwy napółkowe, bannery i szyldy reklamowe, plakaty, naklejki, standy, kasetony, maszyny, lodówki, automaty, meble, opatrzone logo), które pozostają własnością Spółki, w
Czy Strona ma prawo do amortyzowania inwestycji w obcych środkach trwałych i uznania odpisów amortyzacyjnych za koszty uzyskania przychodów - w tym m.in. w przypadku, gdy inwestycja została dokonana przez inny podmiot, a następnie nieodpłatnie przekazana Spółce.
Czy w przypadku zakupu przedsiębiorstwa wartość przejętych inwestycji w obcych środkach trwałych, ujętych w ewidencji środków trwałych zbywcy, stanowi u nabywcy samodzielny środek trwały (inwestycję w obcym środku trwałym), czy też nie jest takim środkiem trwałym).
Wnioskodawca zwraca się z zapytaniem, czy w sytuacji gdy spółka wprowadzi do ewidencji środków trwałych lokal, do którego ma być przeniesiona działalność spółki to czy od ewentualnego ulepszenia, remontu i kosztów eksploatacji spółka będzie mogła rozliczać podatek naliczony?
Czy można wprowadzić do ewidencji środków trwałych zakupiony budynek wraz z ustalonymi proporcjonalnie nakładami poniesionymi na modernizację oddanej do użytkowania części i dokonywać odpisów amortyzacyjnych?
Czy przyjęte do ewidencji środków trwałych samochody, użytkowane uprzednio przez okres 6-11 miesięcy w celach testowych i demonstracyjnych, uznać - na podst. art. 16j ust. 2 pkt 1 updop - za używane środki trwałe i ustalić indywidualną stawkę amortyzacyjną wynoszącą 30 miesięcy, czy na podstawie art. 16i ust. 2 pkt 2 zastosować podwyższoną stawkę?
dotyczy kwalifikacji nakładów poniesionych na ulepszenie środków trwałych przekazanych przez organ założycielski szpitala w nieodpłatne użytkowanie
Czy można urealnić wartość początkową środka trwałego, który został wpisany do ewidencji środków trwałych o wartości początkowej 0 zł i dokonywać od nowo ustalonej wartości początkowej odpisów amortyzacyjnych wg indywidualnych stawek? Czy należy tak wycenioną nieruchomość wprowadzić jako podniesienie kapitałów w spółce i opodatkować na podstawie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych?Czy zmiana