Czy zmiana warunków płacowych w trakcie choroby pracownika wymaga złożenia mu wypowiedzenia zmieniającego
Pracownica zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony od 9 sierpnia 2012 r. do 31 sierpnia 2014 r. jest w 6. miesiącu ciąży. Z tego względu umowa o pracę ulegnie przedłużeniu do dnia porodu. Jednak pracownica z powodów osobistych nie jest zainteresowana przedłużaniem umowy po 31 sierpnia. Jakie pismo powinna złożyć pracodawcy, aby umowa o pracę trwała tylko do końca sierpnia 2014 r.?
Pracownica, która pracuje u nas od kilku lat, wystąpiła o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Pracownica ta przebywa na urlopie macierzyńskim z tytułu urodzenia dziecka. Urlop macierzyński pracownicy będzie trwał do końca października br. Jesteśmy płatnikiem zasiłków. Czy możemy z tą pracownicą rozwiązać umowę za porozumieniem stron? Czy pracownicy będzie przysługiwał zasiłek macierzyński
Zatrudniamy pracownicę na podstawie umowy o pracę na czas określony. Pracownica jest w ciąży. Ze względu na to, że w dniu zakończenia umowy pracownica była w 4. miesiącu ciąży, przedłużyliśmy jej umowę o pracę do dnia porodu. Po 2 tygodniach od dnia przedłużenia umowy pracownica wystąpiła do nas z prośbą o rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Czy w tej sytuacji powinniśmy sporządzić pismo o rozwiązaniu
Ciężarna pracownica wystąpiła do nas z prośbą o rozwiązanie umowy na zasadzie porozumienia stron. Nie wiem, czy możemy się z nią w ten sposób rozstać. Przecież jako ciężarna jest pod ochroną - pyta Czytelniczka Lublina.
Przepisy prawa pracy zawierają liczne postanowienia szczególnie chroniące pracowników przed możliwością dokonania przez pracodawcę wypowiedzenia umowy o pracę. Dotyczą one zarówno pewnych grup pracowników (np. pracowników młodocianych), jak i pracowników znajdujących się w danym momencie w określonej sytuacji (choroba, urlop, inna usprawiedliwiona nieobecność w pracy).
Zgodnie z obowiązującym regulaminem pracy pracownicy pracują w godz. od 8.00 do 16.00. Zamierzam wprowadzić zmiany w funkcjonowaniu sekretariatu tak, aby niektórzy pracownicy pracowali np. od 12.00 do 20.00. Czy muszę w związku z tym zmienić regulamin pracy? Wolałbym tego uniknąć.