Interpretacja indywidualna z dnia 24 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.630.2024.2.MK
Możliwość zastosowania zwolnienia przedmiotowego - własne cele mieszkaniowe.
Możliwość zastosowania zwolnienia przedmiotowego - własne cele mieszkaniowe.
Podatkowe skutki sprzedaży lokali użytkowych wraz z udziałami w częściach wspólnych budynku oraz działek.
Brak możliwości zaliczenia zwróconej bonifikaty do kosztów uzyskania przychodu, gdy dotyczy darowanego lokalu mieszkalnego. Jej uiszczenie nie stanowi powodu do składania korekty zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku 2021.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego - wynajem zakupionego mieszkania.
Poniesienie wydatków na adaptację poddasza w budynku mieszkalnym wielorodzinnym w celu wyodrębnienia samodzielnego lokalu mieszkalnego oraz brak nabycia prawa własności zaadaptowanego lokalu mieszkalnego w terminie ustawowym.
Skutki podatkowe sprzedaży odrębnej własności lokalu niemieszkalnego wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej, gdy na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług przedmiotem opodatkowania będzie wyłącznie wartość gruntu.
Obowiązki podatkowe w związku z odpłatnym zbyciem lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość
Cele mieszkaniowe z art. 21 ust. 1 pkt 131 a zakup domu i spłata kredytu zaciągniętego na zbytą nieruchomość.
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości.
Czy w przypadku natychmiastowej sprzedaży nieruchomości za pomocą ekspektatywy (powołując się na wpis roszczenia) Wnioskodawczyni będzie mogła skorzystać z ulgi mieszkaniowej, jeśli w przeciągu mniejszym niż dwa lata wykorzysta całość środków ze sprzedaży tego mieszkania na zakup innego lokalu na własne cele mieszkaniowe?
Możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości.
Zwolnienie z opodatkowania przychodu ze sprzedaży udziału w mieszkaniu w części dotyczącej przeznaczenia go na przekształcenie lokatorskiego prawa do lokalu w odrębną własność i remont spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego.
Zawarcie umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu oraz przeniesienia własności lokalu mieszkalnego na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych nie podlega opodatkowaniu PCC
Ustalenie daty nabycia lokalu mieszkalnego oraz opodatkowanie jego zbycia w drodze umowy o dożywocie.
Adaptacja części wspólnej budynku (np. strychu, poddasza, piwnicy) na lokal mieszkalny i ustalenie momentu, od którego należy liczyć okres 5 lat, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 updof (od nabycia czy od wybudowania) oraz możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków poniesionych na adaptację.
skutki podatkowe odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego
podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości stanowiących majątek osobisty na własny cel mieszkaniowy objęty wspólnością ustawową małżeńską
Skoro ustanowienie i przeniesienie własności lokalu nastąpi w trybie i na zasadach określonych w art. 11 ust. 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, to umowa ustanowienia i przeniesienia prawa odrębnej własności do lokalu mieszkalnego nie jest opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Umowa taka nie jest bowiem umową sprzedaży ani inną umową wymienioną w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku
Adaptacja części wspólnej budynku (np. strychu, poddasza, piwnicy) na lokal mieszkalny i ustalenie momentu, od którego należy liczyć okres 5 lat, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 updof (od nabycia czy od wybudowania) oraz możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków poniesionych na adaptację.
Czy w związku z planowaną zamianą nieruchomości Wnioskodawca ma prawo do zwolnienia przedmiotowego z zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych?
Czy zbycie w drodze umowy sprzedaży na rynku wtórnym używanego lokalu niemieszkalnego przez osobę fizyczną po dwóch latach od objęcia tego lokalu w posiadanie jest opodatkowane podatkiem od towarów i usług (VAT), czy podatkiem od czynności cywilnoprawnych?
Czy prawidłowe jest stanowisko, że umowa zawierana w trybie art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t.j. Dz. U. Nr 119 z 2003 r. poz. 1116 ze zm.) stanowi podstawę do pobrania podatku od czynności cywilnoprawnych a przedmiot umowy nie jest opodatkowany podatkiem od towarów i usług?
Podatek od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych ustanowienia i przeniesienia prawa odrębnej własności do lokalu mieszkalnego.
Wnioskodawca (spółdzielnia mieszkaniowa) zamierza wybudować zespół zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej i użytkowej z dwupoziomowym garażem podziemnym i lokalami użytkowymi na parterze.