Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 7 maja 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.148.2021.1.MD

Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a pkt 1, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 lutego 2021 r. (data wpływu) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 lutego 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca wspólnie z byłą partnerką zakupił nieruchomość, w dniu 11 stycznia 2011 r. za kwotę 65 000 zł, która finansowana była z kredytu hipotecznego. Z przyczyn prywatnych w 2015 r. Wnioskodawca wystąpił z wnioskiem o zniesienie współwłasności. Po przeprowadzonym postępowaniu Sąd Rejonowy w A wydał postanowienie, w wyniku którego zniesiono współwłasność, a lokal mieszkalny wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej przyznano Wnioskodawcy na wyłączną własność bez spłaty na rzecz byłej partnerki. Postanowienie sądu poparte było tym, iż wszelkie koszty spłaty kredytu hipotecznego oraz remontu nieruchomości ponoszone były od początku ze środków finansowych Wnioskodawcy. Wszystkie remonty, które podniosły wartość nieruchomości ponoszone były jeszcze przed zniesieniem współwłasności. Wszelkie faktury dotyczące nakładów są również sprzed 2015 r.

Po zniesieniu współwłasności Wnioskodawca dążył do tego aby sprzedać nieruchomość i uwolnić się od kredytu hipotecznego oraz pozostałych kredytów zaciąganych na remont lokalu mieszkalnego. Nieruchomość udało się sprzedać w dniu 16 marca 2017 r. (czyli po upływie 5 lat licząc od końca roku podatkowego) za kwotę 110 000 zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00