Interpretacja indywidualna z dnia 19 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDSB2-1.4011.211.2023.2.DK
Możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej
Możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej
Interpretacja indywidualna w zakresie skutków podatkowych transakcji sprzedaży niezabudowanych działek uzyskanych po podziale działek o numerach ewidencyjnych (…) będących we współwłasności majątkowej małżeńskiej.
uznania transakcji sprzedaży Nieruchomości za czynność podlegającą opodatkowaniu w przypadku wydania decyzji o warunkach zabudowy przed zawarciem umowy przyrzeczonej sprzedaży oraz wystawienia faktury dokumentującej otrzymanie zadatku oraz zaliczki, a także dokonania korekt złożonych deklaracji
Podatek od towarów i usług w zakresie: opodatkowania podatkiem VAT transakcji sprzedaży Nieruchomości, zwolnienia od podatku VAT otrzymanego Zadatku do momentu złożenia Oświadczenia, obowiązku wystawienia faktury korygującej do faktury zaliczkowej oraz wykazania jej w deklaracji VAT za okres, w którym Kupujący i Sprzedający złożą Oświadczenie oraz prawo do odliczenia podatku VAT.
w zakresie obowiązku podatkowego z tytułu otrzymania zaliczki na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów
Otrzymanie zaliczki powoduje najczęściej konieczność rozliczenia VAT. Po stronie sprzedawców skutkuje to powstaniem obowiązku podatkowego. Towarzyszy temu obowiązek wystawienia faktury zaliczkowej lub zaewidencjonowania otrzymanej kwoty za pomocą kasy rejestrującej. Od 1 listopada 2019 r. wiele wątpliwości wzbudza rozliczanie zaliczek w ramach mechanizmu podzielonej płatności. Natomiast od 2020 r.
Możliwość złożenia oświadczenia o rezygnacji ze zwolnienia od podatku po uiszczeniu zaliczek, Rozliczenie podatku od całości transakcji, w związku z uprzednim wystawieniem faktur dokumentujących zaliczki
odliczenie podatku naliczonego w związku z nabyciem Nieruchomości
Moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku otrzymywanych zaliczek w związku z budową domu z bali.
Czy różnice kursowe powstałe w związku ze zwrotem zaliczki na zakup linii technologicznej w związku ze zmianą charakteru finansowania zakupu maszyn będą przychodem/kosztem finansowym strefowym czyli będą zaliczone do dochodu podlegającego zwolnieniu zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych? (zdarzenie przyszłe)
Czy różnice kursowe powstałe w związku ze zwrotem zaliczki na zakup linii technologicznej w związku ze zmianą charakteru finansowania zakupu maszyn będą przychodem/kosztem finansowym strefowym czyli będą zaliczone do dochodu podlegającego zwolnieniu zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych? (stan faktyczny)
Jaką stawkę podatku VAT należy zastosować przy sprzedaży mieszkań używanych?
W momencie nabycia budynku transakcja była zwolniona od podatku (pomimo wcześniejszego opodatkownia przez sprzedawcę otrzymanej zaliczki), a budynek ten jest towarem używanym w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy, zatem planowana transakcja zbycia tego budynku będzie korzystać ze zwolnieni od podatku (art. 43 ust. 1 pkt 2).
Czy zaliczki fakturowane przez Sprzedającego na rzecz Nabywcy oraz otrzymywane przez Sprzedającego na podstawie tych faktur, na podstawie umowy i na poczet ustalonej ceny całkowitej umowy kupnasprzedaży nieruchomości stanowią przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, czy zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zaliczek tych nie zalicza się