BHP w firmie - obowiązki pracodawców
Pracodawca ma obowiązek zapewnienia bezpiecznych warunków pracy nie tylko pracownikom, ale też osobom zatrudnionym na podstawie umów cywilnoprawnych. Przepisy nie przewidują jednak bezpośredniego obowiązku skierowania zleceniobiorców na badania profilaktyczne, szkolenie bhp czy wyposażenia ich w odzież, obuwie robocze oraz środki ochrony indywidualnej. Nie regulują też wprost kwestii związanych z ich
Prace na wysokości należą do prac szczególnie niebezpiecznych. Pracodawca, który zleca ich wykonanie, powinien bezwzględnie zapewnić środki zabezpieczające, chroniące osobę wykonującą pracę na wysokości przed upadkiem.
W trakcie kontroli w naszym zakładzie inspektor pracy zwrócił uwagę, że środki ochrony indywidualnej w postaci ochrony słuchu powinny być wydawane pracownikom indywidualnie, nie zaś jeden ochronnik na stanowisko, na którym pracuje kilka osób. Czy środki ochrony indywidualnej mogą być używane przez wiele osób, czy każdy pracownik musi mieć swoje środki ochrony?
Od początku 2004 r. w polskich przepisach zacznie obowiązywać wiele zmian, które będą także dotyczyć dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy. Część z tych przepisów wejdzie w życie od początku roku, a część z chwilą wejścia Polski w skład krajów Unii Europejskiej. Zmiany te dotyczą zarówno wymagań, jakie powinien spełniać użytkowany sprzęt i instalacje, jak i przepisów dotyczących organizacji bezpieczeństwa
W niedużej firmie budowlanej wykonuje się różnego rodzaju prace budowlane na zlecenie, w tym również prace na wysokości. Pracownicy na jednej z budów mieli do dyspozycji pomieszczenie, w którym się przebierali oraz przechowywali sprzęt ochronny, m.in. szelki i pasy złożone na posadzce. Podczas kontroli przez służbę bhp pracodawcy zarzucono niewłaściwe przechowywanie środków ochrony indywidualnej i
Jakie świadczenia przysługują w związku z przepisami bhp? Czy świadczenia w naturze można zastąpić ekwiwalentem pieniężnym?
Pracodawca ma obowiązek zapewnienia zatrudnionym odzieży i obuwia roboczego, a także innych środków chroniących zdrowie i życie pracownika (np. masek, rękawic, okularów ochronnych), które zawsze muszą być przydatne do użytku.
Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Zatrudniający pracowników realizuje ten obowiązek m.in. przez zaopatrywanie pracowników w środki ochrony indywidualnej, którymi są w szczególności odzież i obuwie robocze.
Wiele osób zatrudnionych jest w warunkach narażenia na czynniki szkodliwe i uciążliwe. Aby zminimalizować ich niekorzystny wpływ na organizm pracownika, pracodawca musi dostarczyć niezbędne środki ochrony zabezpieczające przed działaniem tych czynników.
Oprócz kilku pracowników zatrudniam również osoby na podstawie umów zlecenia. Czy jestem zobowiązany do dostarczenia im środków ochrony indywidualnej? Czy muszę zapewnić tym osobom szkolenie bhp?
Dbanie o bezpieczne i higieniczne warunki leży w interesie pracodawcy i pracownika. Mając powyższe na uwadze ustawodawca sam nałożył na pracodawcę pewne podstawowe obowiązki w tej dziedzinie.
Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy wynikających z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy jest określony w art. 2376 § 1 Kodeksu pracy wymóg nieodpłatnego zapewnienia przez pracodawcę pracownikowi środków ochrony indywidualnej, zabezpieczających przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy, a także obowiązek informowania pracownika o sposobach
Zgodnie z Kodeksem pracy nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada wymaganych kwalifikacji lub umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bhp.