Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2018-06-30

W 2004 ROKU BEZPIECZNIEJ

Od początku 2004 r. w polskich przepisach zacznie obowiązywać wiele zmian, które będą także dotyczyć dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy. Część z tych przepisów wejdzie w życie od początku roku, a część z chwilą wejścia Polski w skład krajów Unii Europejskiej. Zmiany te dotyczą zarówno wymagań, jakie powinien spełniać użytkowany sprzęt i instalacje, jak i przepisów dotyczących organizacji bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sylwia Brzykczy
Urządzenia elektryczne
Od momentu wejścia Polski w skład krajów Unii Europejskiej, czyli od 1 maja 2004 r. zacznie obowiązywać rozporządzenie Rady Ministrów z 3 lipca 2001 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla sprzętu elektrycznego (Dz.U. Nr 120, poz. 1276 ze zm). Rozporządzenie to określa wymagania dla sprzętu podlegającego ocenie zgodności, warunki i tryb dokonywania oceny zgodności dla tego sprzętu, treść deklaracji zgodności i sposób jego oznakowania (również oznakowania CE).
Jako sprzęt elektryczny uważa się urządzenia zasilane napięciem nominalnym od 50 do 1000 V prądu przemiennego lub 75 do 1500 V prądu stałego.
Urządzenia te mogą być wprowadzone do obrotu (a co za tym idzie - do ich zakupu przez pracodawców i ich użytkowania) tylko, jeżeli zostały odpowiednio zaprojektowane i nie stanowią zagrożenia dla ludzi i zwierząt domowych, pod warunkiem ich odpowiedniego eksploatowania.
Sprzęt taki powinien być również odpowiednio oznakowany i opisany.
WAŻNE
Pracodawca jako właściciel powinien zatem nabywać sprzęt elektryczny posiadający te oznaczenia, co będzie równoznaczne ze spełnianiem wymagań dotyczących zakupu takich urządzeń.
Opis i oznaczenia sprzętu elektrycznego powinny zawierać podstawowe informacje, których przestrzeganie zapewni bezpieczne jego użytkowanie.
Oznakowanie tych urządzeń powinno zawierać nazwę producenta, parametry techniczne jego pracy oraz znaki bezpieczeństwa, stwierdzające, że został on zaprojektowany i wyprodukowany w sposób zapewniający bezpieczeństwo użytkownika przy korzystaniu z niego w sposób, jaki przewiduje producent. Mogą to być oznaczenia Międzynarodowej Komisji Elektrotechnicznej (IEC) lub Międzynarodowej Komisji do Spraw Przepisów Dotyczących Zatwierdzania Sprzętu Elektrycznego (CEE). Sprzęt elektryczny, posiadając także deklarację zgodności stwierdzającą wyprodukowanie go zgodnie z normami obowiązującymi w obrębie krajów Unii Europejskiej lub normami krajowymi, będzie również miał odpowiednie oznakowanie.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00