Jakie skutki ma użyczenie samochodu między działalnościami małżonków
PROBLEM Podatnik, do dnia końca kwietnia 2022 r. prowadził działalność gospodarczą (PKD nr 74.10). Stałe miejsce wykonywania działalności zlokalizowane było w domu jednorodzinnym o powierzchni użytkowej ok. 164 m2. Na cele związane z działalnością gospodarczą zostało przeznaczone jedno pomieszczenie, piętro o pow. uż. ok 54 m2. (dalej lokal). Lokal amortyzowany był roczną stawką 1,5% od momentu uzyskania
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia części nieruchomości nabytej do majątku wspólnego małżeńskiego, po podziale majątku.
W zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego dotyczącego wydatków na nabycie domu jednorodzinnego w zabudowie szeregowej, oraz wydatków na nabycie prawa do udziału w działce drogowej
Możliwość zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w części dotyczącej zakupu i remontu budynku mieszkalnego oraz spłaty.
Za datę nabycia przez Wnioskodawczynię mieszkania należy uznać datę jego nabycia do majątku wspólnego, tj. 2008 r. Późniejsza w 2020 r. umowa o przeniesieniu własności tej nieruchomości na Wnioskodawczynię nie stanowi o ponownym jej nabyciu. Zatem sprzedaż przez Wnioskodawczynię mieszkania, o którym mowa we wniosku, nie będzie stanowić dla niej źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem
Biorąc zatem pod uwagę okoliczności przedstawione we wniosku, w szczególności fakt, że Wnioskodawczyni wykonuje władzę rodzicielską w 100% i wyłącznie zajmuje się zaspokajaniem fizycznych, zdrowotnych, intelektualnych, duchowych, kulturalno-rozrywkowych, towarzyskich i innych – stosownie do wieku i okoliczności – potrzeb dzieci, natomiast ojciec dzieci mieszka gdzie indziej i praktycznie w ogóle w
skutki podatkowe podziału majątku wspólnego bez spłat i dopłat i przekazanie ZCP żonie
Prawo do zwolnienia dochodu ze sprzedaży zbytej w dniu 16 lipca 2020 r. nieruchomości na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku nabycia w celu realizacji własnych celów mieszkaniowych lokalu mieszkalnego w Austrii za cenę nie niższą niż 294.000 zł w okresie do 31 grudnia 2023 r.?
Małżonek przejmujący składnik majątkowy wykorzystywany dotychczas w działalności gospodarczej współmałżonka powinien - jeśli wartość początkowa środka trwałego nie została jeszcze w pełni zamortyzowana - dokonywać odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuować metodę amortyzacji przyjętą przez współmałżonka wykorzystującego dotychczas ten składnik.
1. Czy po dokonaniu darowizny przedsiębiorstwa przez Katarzynę U. na rzecz Andrzeja U. wystąpi obowiązek podatkowy, tj. obowiązek zapłaty podatku dochodowego przez Katarzynę U. lub Andrzeja U. w związku z obowiązującymi przepisami prawa. W szczególności czy na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Katarzyna U. będzie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego w związku z darowizna
Skutki podatkowe rozszerzenia wspólności majątkowej małżeńskiej i sprzedaży nieruchomości.
1. Czy zespół składników niematerialnych i materialnych wnoszony do Nowej Spółki stanowi przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 5a pkt 3 ustawy o PIT?2. Czy wniesienie przedsiębiorstwa do Nowej Spółki będzie skutkowało obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT?
1. Czy zespół składników niematerialnych i materialnych wnoszony do Nowej Spółki stanowi przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 5a pkt 3 ustawy o PIT?2. Czy wniesienie przedsiębiorstwa do Nowej Spółki będzie skutkowało obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT?
W jakiej wysokości powinna zostać ustalona wartość początkowa Nieruchomości (Działki 1, Działki 2 budynku) w Spółce Jawnej dla celów pdof?
1. Czy wniesienie przez Wnioskodawcę i jej małżonka zespołu składników majątkowych i niemajątkowych tworzących Dział Produkcyjny, który wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków, w formie wkładu niepieniężnego do Spółki komandytowej nie spowoduje powstania po stronie Wnioskodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?Czy wniesienie przez Wnioskodawcę i jej
Czy świadczenie przyznane na podstawie postanowienia Sądu tytułem zabezpieczenia powództwa w czasie trwania rozprawy rozwodowej podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Czy świadczenie alimentacyjne przyznane na podstawie postanowienia Sądu tytułem zabezpieczenia powództwa w czasie trwania rozprawy rozwodowej podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Czy w opisanym stanie konieczna będzie forma aktu notarialnego, ażeby nieruchomość została skutecznie wprowadzona do majątku spółki i istniała możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych?
Wniesienie aportem działki gruntu do spółki cywilnej, wykorzystywanej w jednoosobowej działalności gospodarczej Zainteresowanego, przeznaczonej pod zabudowę, będzie opodatkowane podstawową stawką podatku od towarów i usług w całości przez Wnioskodawcę.
Czy wniesienie aportem powyżej opisanej działki budowlanej do spółki, w której wspólnikami są małżonkowie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT?
Czy konieczna jest forma aktu notarialnego, ażeby nieruchomość wraz ze stanowiącym jej część składową budynkiem gospodarczym została skutecznie wprowadzona do majątku spółki i istniała możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych?
Skutki podatkowe wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci mieszkań do spółki kapitałowej z siedzibą na terytorium Polski.
Skutki podatkowe wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci mieszkań do spółki kapitałowej z siedzibą na terytorium Polski.