Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 08.01.2014, sygn. IBPBII/1/415-920/13/MZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/415-920/13/MZ
Czy świadczenie przyznane na podstawie postanowienia Sądu tytułem zabezpieczenia powództwa w czasie trwania rozprawy rozwodowej podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z 4 października 2013 r. (data wpływu do Biura 7 października 2013 r.), uzupełnionym 13 grudnia 2013 r., o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania świadczeń przyznanych przez Sąd w trakcie postępowania rozwodowego z tytułu zabezpieczenia - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 7 października 2013 r. wpłynął do Biura ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania świadczeń przyznanych przez Sąd w trakcie postępowania rozwodowego z tytułu zabezpieczenia.
Z uwagi na fakt, iż wniosek nie spełniał wymogów formalnych, pismem z 4 grudnia
2013 r. znak: IBPB II/1/415-920/13/MZ wezwano do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono 13 grudnia 2013 r.
W przedmiotowym wniosku, po jego uzupełnieniu, został przedstawiony następujący stan faktyczny:
W lutym 2010 r., będąc w związku małżeńskim z W.Z., Wnioskodawczyni podpisała notarialnie rozdzielność majątkową jako umowę małżeńską, ze względu na prowadzenie działalności gospodarczej przez męża. Decyzja ta była podyktowana chęcią wzięcia dużego kredytu na rozwój firmy zagranicą, której mąż jest współwłaścicielem. Rozdzielność majątkowa miała na celu zabezpieczenie części naszego majątku na wypadek problemów finansowych ww. firmy. Małżonkowie w dalszym ciągu prowadzili wspólne gospodarstwo domowe i zarobki męża Wnioskodawczyni służyły małżonkom do pokrywania własnych potrzeb oraz utrzymywania wspólnego majątku (dom, działki, pole, samochody).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right