Czy pracodawca powinien z własnej inicjatywy udzielić pracownikowi dni wolnych na poszukiwanie pracy
Pracownik, któremu wypowiedzieliśmy umowę o pracę, ma prawo do zwolnienia na poszukiwanie pracy. Jak w takim przypadku wyliczyć jego wynagrodzenia za te dni?
Pracownik zatrudniony na pół etatu ma 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Czy fakt, że pracuje tylko na części etatu, zmniejsza liczbę przysługujących mu dni na poszukiwanie pracy?
Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony w 2021 r. wynosi tyle samo co wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony i zależy od długości umowy. Jak liczyć okres wypowiedzenia zgodnie z przepisami Kodeksu pracy? Ile wyniesie w przypadku umowy zawartej na 1 rok?
Pracownik dostał wypowiedzenie umowy o pracę. Ma prawo do dni wolnych na poszukiwanie pracy. Czy przepisy określają, w jakim terminie te dni wolne powinny być udzielone? Czy pracodawca może ustalić, że są to np. ostatnie dni wypowiedzenia?
Wypowiadamy pracownikowi umowę o pracę. Czy w takiej sytuacji mamy obowiązek poinformować go o tym, że ma prawo do dni wolnych na poszukiwanie nowej pracy?
Kodeks pracy przewiduje kilka sytuacji, kiedy pracownik nie ma obowiązku pracować na wypowiedzeniu. Można w tym czasie, a czasami nawet trzeba, wykorzystać urlop wypoczynkowy. Pracodawca ma prawo zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Możliwe jest również otrzymanie dni wolnych na poszukiwanie nowej pracy. Strony mogą również ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy o pracę.
Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony w 2019 r. pozostaje bez zmian. Długość okresu wypowiedzenia uzależniona jest od okresu zatrudnienia pracownika. Kiedy wypowiedzenie kończy swój bieg? Poznaj przykłady obliczania jego długości.
Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony w 2019 r. nie ulegnie zmianie. Nowelizacja Kodeksu pracy z 22 lutego 2016 r. zrównała okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony z okresami wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony. Długość okresu wypowiedzenia zależy więc od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy.
Pracownik został zwolniony z pracy za 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia, który uległ skróceniu do 1 miesiąca. Pracownik w pierwszym tygodniu wypowiedzenia podpisał umowę przedwstępną, z której wynika, że po upływie okresu wypowiedzenia zostanie zatrudniony u nowego pracodawcy. Czy w takim przypadku pracodawca ma prawo odmówić mu udzielenia dni wolnych na poszukiwanie pracy? Co w przypadku, gdyby
Pracownik zwrócił się do nas z wnioskiem o udzielenie 2 dni zwolnienia na poszukiwanie pracy w styczniu 2016 r. Osoba ta jest wynagradzana stałą stawką miesięczną i w tym miesiącu wypłaciliśmy jej wynagrodzenie wraz z dodatkiem za pracę nadliczbową oraz w porze nocnej przypadające w grudniu 2015 r. Poza wynagrodzeniem stałym pracownik nie ma prawa do innych składników, a w okresie ostatnich 3 miesięcy
Z jednym z pracowników rozwiązaliśmy umowę o pracę na mocy porozumienia stron. Obecnie pracownik ten zwrócił się do nas o udzielenie mu dwóch dni na poszukiwanie pracy. Uważamy jednak, że w tym przypadku nie przysługują mu dni na poszukiwanie pracy. Pracownik z tym stanowiskiem się nie zgadza. Kto ma rację?
Pracodawca wypowiedział mi umowę o pracę na okres próbny. W związku z tym wystąpiłem o udzielenie mi wolnych dni na poszukiwanie pracy. Pracodawca stwierdził, że nie należą mi się. Czy ma rację?
Czy szef może zwolnić mnie dyscyplinarnie w okresie wypowiedzenia z tego powodu, że (jego zdaniem) nieprawidłowo wykorzystałem 3 dni na poszukiwanie pracy? Nadmieniam, że zostałem na to poszukiwanie wysłany, a prawdziwa przyczyna takiego zachowania to fakt, że nie chciałem zgodzić się na obniżenie odszkodowania związanego z zakazem konkurencji. - Henryk A. z Bytomia
Mam zamiar wypowiedzieć pracownikowi umowę o pracę, z tym że był on u mnie zatrudniony tylko na pół etatu. Czy w związku z tym jemu również muszę udzielić wolnego na poszukiwanie pracy? A jeśli tak, to w jakim wymiarze, czy skoro był zatrudniony na pół etatu, przysługuje mu połowa z tych dni? - Justyna M. ze Świecia nad Wisłą
Wypowiedziałam pracownikowi umowę o pracę z zachowaniem jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia. Pracownik w okresie wypowiedzenia wykorzystał 2 dni na poszukiwanie pracy. W jaki sposób powinnam wyliczyć jego wynagrodzenie za dni, w których korzystał ze zwolnienia od pracy?