Komputer w firmie - od zakupu do sprzedaży
Czy Spółka może uznać, że budynki użytkowane ww. warunkach, są używane w warunkach pogorszonych w rozumieniu art. 16i ust. 2 pkt 1 updop oraz dokonywać ich amortyzacji z wykorzystaniem współczynnika podwyższającego 1,2?
możliwość zastosowania podwyższonej stawki amortyzacyjnej
Czy ujmowanie kosztów amortyzacji od wartości początkowej budynku określonej w operacie szacunkowym dokonanym przez rzeczoznawcę majątkowego według stawki 10% rocznie (zgodnie z art. 22j ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) jest prawidłowe?
W jaki sposób Wnioskodawczyni powinna ustalić wartość początkową środka trwałego (budynku niemieszkalnego) otrzymanego w drodze darowizny oraz jak należy go amortyzować?
Czy Wnioskodawczyni będzie miała prawo skorzystać z przyspieszonej amortyzacji nowego samochodu osobowego (BUS 9-osobowy wraz z kierowcą) za pomocą podwyższenia stawki amortyzacyjnej przy zastosowaniu współczynnika 1,4?
1. Czy podział części składowych obiektu na dwa środki trwale jest prawidłowy? 2. Czy może całość inwestycji powinna być potraktowana jako jeden środek trwały? 3. Czy zastosowany jednorazowy odpis amortyzacyjny środka trwałego jakim jest technika myjni i urządzenia towarzyszące jest prawidłowy? 4. Czy stawka amortyzacji budowli stanowiącej drugi środek trwały w wysokości 9% rocznie jest prawidłowa?
W jaki sposób należy amortyzować ogrodzenie, plac manewrowy, wiatę myjni oraz urządzenia do mycia samochodów?
Do jakiej grupy środków trwałych zakwalifikować i jaką stawkę amortyzacyjną zastosować do obiektu?
Czy można rozpocząć amortyzację budynku biurowego wniesionego w ramach aportu do spółki komandytowej (amortyzowanego już przez osobę fizyczną) na okres skrócony 10 lat (art. 22j ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych)? Czy amortyzacja będzie w tym przypadku kosztem uzyskania przychodu?
Czy Spółka może dokonywać jednorazowych odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczonych do grupy 3-8 Klasyfikacji, z wyłączeniem samochodów osobowych zakupionych w 2007 roku?
Dot. 1. sposobu ustalenia wartości początkowej maszyny złożonej przez Podatnika z zakupionych części,2. podwyższenia stawki amortyzacyjnej o współczynnik 2,0.
Spółka skierowała do organu podatkowego zapytania:1. Który sposób postępowania z przedstawionych we wniosku, w zakresie zaliczania wydatków (odsetek) do kosztów finansowych lub podwyższania wartości początkowej środków trwałch należy uznać za prawidłowy?2. Czy wartość początkową środków trwałych zwiększają odsetki od kredytu naliczone do dnia przekazania do używania, czy do dnia wprowadzenia do ewidencji
Czy spółka cywilna, której wspólnikami są małżonkowie może stosować indywidualną stawkę amortyzacji 10 % dla budynku wprowadzonego po raz pierwszy do ewidencji środków trwałych, jeżeli budynek stanowi wspólną własność małżonków od roku 1993? Czy ww. stawka będzie właściwą również po zwiększeniu wartości budynku z tytułu dokonanej rozbudowy?
dotyczy zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup nieruchomości (grunt i budynek) z przeznaczeniem na działalność gospodarczą w przypadku, gdy zakup został dokonany na zasadzie współwłasności, a zapłata rozłożona na raty
Jestem właścicielem lokalu będącego odrębną własnością o pow. 230 m2. Część lokalu (72 m2) wynajmuję podatnikom prowadzącym własną działalność gospodarczą i od tej powieżchni odprowadzam podatek od nieruchomości wg. stawek właściwych dla lokali użtykowych. Czy od wartości wynajmowanej powierzchni mogę dokonywać odpisów amortyzacyjnych i zastosować amortyzację przyspieszoną ?
Cz od 1 stycznia 2006 r. można stosować współczynnik amortyzacji 3,0 określony w art. 22k ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Czy można zastosować w pierwszym roku preferencyjną 30% stawkę amortyzacyjną dla nowej maszyny leśnej sklasyfikowanej przez podatnika w grupie 5 KŚT (przyczepa z ładowaczem do przewozu i zrywki drewna) a w latach następnych stosować stawkę amortyzacji stosownie do uregulowań zawartych w art. 22i przy zastosowaniu współczynnika 1,4 ?. Zdaniem podatnika ma on do tego prawo.
Czy można zastosować indywidualną stawkę amortyzacyjną dla ulepszonego budynku biurowego i magazynowego (10-letni okres amortyzacji), nabytych w formie wkładu niepieniężnego, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji środków trwałych?
Po zakończeniu umowy leasingu Spółka odkupiła samochód ciężarowy będący przedmiotem umowy leasingu. Zakupiony samochód został wprowadzony do ewidencji środków trwałych z wartością początkową odpowiadającą kwocie jego nabycia.Czy zasadne jest przyjęcie przez podatnika jako wartosci początkowej środka trwałego ceny jego nabycia i zastosowanie, z uwagi na fakt, iż jest to samochód używany, indywidualnej
Czy w trzecim i następnych latach dokonywanie odpisów amortyzacyjnych, przy zastosowaniu w pierwszym roku odpisu w wysokości 30%, obliczając podstawę amortyzacji (dla metody degresywnej) należy uwzględnić dokonany w pierwszym roku 30-procentowy odpis.
Czy w 2003 r. i 2004 r. można stosować współczynnik 3 przy liczeniu amortyzacji środków trwałych przyjmując wykaz powiatów (gmin) zagrożonych szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym z roku 2002 jako aktualny?