Komputer w firmie - od zakupu do sprzedaży
I. Zakup (nabycie) komputerów
Obecnie prowadzenie działalności gospodarczej bez komputera wydaje się rzeczą niemożliwą. Dlatego transakcje zakupu tych składników majątku są właściwie standardem. Przy zakupie (nabyciu) komputera pojawiają się jednak wątpliwości związane z jego rozliczeniem.
1. Kiedy VAT od nabycia komputerów rozlicza nabywca - warunki opodatkowania i ewidencja księgowa
Zasadniczo VAT od dostawy sprzętu komputerowego rozlicza sprzedawca. Wyjątkiem od tej zasady jest przenośny sprzęt komputerowy, wskazany szczegółowo w załączniku nr 11 do ustawy o VAT, przy którego dostawie podatek rozlicza nabywca. Katalog towarów objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia, w ramach którego VAT należny jest rozliczany przez nabywcę, dotyczy przede wszystkim komputerów przenośnych, takich jak tablety, notebooki i laptopy (ex 26.20.11.0 według PKWiU), wymienionych w poz. 28a załącznika nr 11 do ustawy o VAT.
Zastosowanie mechanizmu odwrotnego obciążenia jest zasadne tylko wtedy, gdy zostaną spełnione łącznie następujące warunki wskazane w art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT, a mianowicie:
warunek 1: dostawca jest czynnym podatnikiem VAT,
warunek 2: nabywca jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny,
warunek 3: dostawa sprzętu komputerowego nie jest objęta zwolnieniem z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT (zwolnienie to obejmuje dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do odliczenia VAT); informacja o zastosowaniu tego rodzaju zwolnienia będzie wynikała z faktury dostawy sprzętu komputerowego (art. 106e ust. 1 pkt 19 lit. a) ustawy o VAT).
Od dostawy wymienionych towarów podatek należny rozlicza nabywca, jeżeli łączna wartość tych towarów w ramach jednolitej gospodarczo transakcji obejmującej te towary, bez kwoty podatku, przekracza kwotę 20 000 zł (art. 17 ust. 1c ustawy o VAT).