Czy można natychmiastowo wypowiedzieć umowę zlecenia, gdy w umowie zastrzeżono termin wypowiedzenia
Niezależnie od tego, czy wypowiedzenia umowy o pracę dokonał pracodawca czy pracownik, każda ze stron może wystąpić z propozycją skrócenia obowiązującego okresu wypowiedzenia. Wcześniejsze rozwiązanie umowy o pracę wymaga zgody obydwu stron stosunku pracy.
Strony stosunku pracy mogą zawrzeć umowę o pracę na okres próbny, na czas określony albo na czas nieokreślony. Od 26 kwietnia 2023 r. zostały wprowadzone istotne zmiany dotyczące zatrudniania na podstawie umów terminowych. Pracownikom zatrudnionym na czas określony trzeba bowiem podać przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę oraz skonsultować rozwiązanie takiej umowy z organizacją związkową.
Porozumieliśmy się z pracownikiem w sprawie rozwiązania umowy o pracę przed upływem okresu wypowiedzenia. Jaki w tym przypadku jest tryb rozwiązania umowy o pracę? Czy w świadectwie pracy należy podać informację o zawarciu takiego porozumienia z pracownikiem?
W wyniku nowelizacji Kodeksu pracy od 26 kwietnia 2023 r. znacznie rozbudowany został katalog danych, które pracodawca powinien podać pracownikowi podejmującemu pracę w informacji o dodatkowych warunkach zatrudnienia. Zmieniona została także forma przekazania takiej informacji – dotychczasowy wymóg formy pisemnej został zastąpiony możliwością przekazania informacji w postaci papierowej lub elektronicznej
Nowelizacja Kodeksu pracy, która obowiązuje od 26 kwietnia 2023 r., wprowadziła wiele zmian w zakresie zawierania i rozwiązywania terminowych umów o pracę. Zgodnie z nowymi przepisami dopuszczalny okres, na jaki może zostać zawarta z pracownikiem umowa na okres próbny, uzależniony jest od planowanego czasu trwania jego kolejnej umowy o pracę u tego pracodawcy. Nowością jest również obowiązek uzasadniania
Pracownik jest w okresie wypowiedzenia umowy o pracę. Ma do wykorzystania urlop wypoczynkowy. Czy pracodawca ma obowiązek wysłać go na ten urlop w okresie wypowiedzenia?
Pracownik jest na wypowiedzeniu umowy o pracę. Ponieważ miał niewykorzystany urlop wypoczynkowy, pracodawca polecił go wykorzystać w okresie wypowiedzenia. Pracownik odmówił twierdząc, że urlop ten nie jest ujęty w planie urlopów i w związku z tym on go nie wykorzysta. Czy pracownik ma rację?
Wypowiedzenie umowy o pracę może zostać złożone przez każdą ze stron – pracodawcę i pracownika. Kodeks pracy wyróżnia wypowiedzenie z zachowaniem okresu wypowiedzenia oraz bez zachowania okresu wypowiedzenia. Jak można jeszcze rozwiązać umowę? Jak przygotować pismo, aby było zgodne z przepisami? Kiedy je złożyć?
Wypowiedzenie umowy o pracę może zostać złożone przez pracodawcę lub pracownika. Należy je sporządzić na piśmie. W przypadku pracowników pracujących na czas nieokreślony pracodawca musi wskazać przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę.
Wydłużenie okresu wypowiedzenia na podstawie umowy o pracę nie powoduje przyznania przez sąd pracy odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za wydłużony okres wypowiedzenia (wyrok Sądu Najwyższego z 14 listopada 2019 r., III PK 150/18).
Decydując się na zatrudnienie osób do prac sezonowych przedsiębiorcy mają kilka alternatywnych form współpracy, np.: stosunek pracy, umowy cywilnoprawne, praca tymczasowa, praktyki absolwenckie. Mogą również rozważyć współpracę z młodocianymi oraz z cudzoziemcami, którzy z reguły są gotowi podjąć pracę za niższe wynagrodzenie niż pozostali pracownicy. Najbardziej opłacalną formą zatrudnienia dla przedsiębiorców
Pracodawca ma obowiązek przekazać pracownikowi w ciągu 7 dni kalendarzowych od dnia zawarcia umowy o pracę informację o warunkach zatrudnienia. Taka informacja może zawierać jedynie wskazanie odpowiednich przepisów dotyczących warunków zatrudnienia lub mieć formę opisową.
W placówkach feryjnych nauczyciele zatrudnieni na umowy na czas nieokreślony powinni otrzymać wypowiedzenia do 31 maja 2019 r., bo ich stosunek pracy musi się rozwiązać z końcem roku szkolnego, tj. 31 sierpnia br. Dotyczy to także pracowników pedagogicznych z wygaszanych w tym roku gimnazjów. W przypadku likwidowanych gimnazjów zakończenie stosunku pracy z końcem sierpnia br. obejmuje również nauczycieli
Stosunek pracy zasadniczo rozwiązuje się wraz z upływem okresu wypowiedzenia, którego długość wynika z przepisów Kodeksu pracy. Okres ten może jednak ulec skróceniu na podstawie jednostronnej decyzji pracodawcy z 3 miesięcy do maksymalnie 1 miesiąca. Istnieje również możliwość zawarcia porozumienia, na podstawie którego strony wcześniej zakończą współpracę skracając ustawowy okres wypowiedzenia.